Żłobek a klubik dziecięcy – czy wiesz jaka to różnica?

Mamy, które po skończeniu urlopu macierzyńskiego idą do pracy na pełen etat powinni znaleźć dla dziecka odpowiednią placówkę. Jest to duże przeżycie zarówno dla maluszka, jak i dla opiekunów. Z tego powodu warto poszukać bardzo dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić radością. Jeżeli nie ma wsparcia ze strony babć czy opiekunki, rodzice mogą wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi placówkami dziecięcymi. Dla najmłodszych dzieci do wyboru są żłobki albo klubiki dziecięce. Jakie są różnice pomiędzy tymi miejscami dla dzieci? Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego? Dla kogo będzie lepszy żłobek, a dla kogo klubik dziecięcy?

klubik dziecięcy w mieszkaniu
Klubik dziecięcy jest zorganizowany zupełnie inaczej niż żłobek, gdyż jest z reguły malutką placówką znajdującą się w mieszkaniu.

Dlaczego opłaca się wybrać żłobek?

Żłobki są placówkami, których najistotniejszym celem jest zagwarantowanie opieki najmniejszym dzieciom. Do żłobka mogą być zapisane dzieci już od skończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Niekiedy, w wyjątkowych sytuacjach chodzą tam również czterolatki, kiedy nie ma możliwości objęcia go opieką przedszkolną. Ile czasu może przebywać dziecko w żłobku? Najczęściej jest to maksimum 10 godzin dziennie, ale w uzasadnionych przypadkach po napisaniu podania i wniesieniu opłaty, czas ten może zostać przedłużony. Kto może założyć żłobek? Oprócz jednostek samorządowych, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

dzieci układają klocki w żłobku
Żłobek powinien przede wszystkim zapewniać staranną opiekę, ciepło i bezpieczeństwo.

Kto może otworzyć żłobek albo klub dziecięcy? 

Zarówno w przypadku żłobka, jak i klubu dziecięcego może je założyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, a także instytucje publiczne. Jednakże wymagania są nieco inne jeśli chodzi o żłobek i inne jeśli chodzi o klub dziecięcy. Zarówno żłobkiem, jak i klubikiem zarządza dyrektor. Osoba będąca na stanowisku dyrektora w żłobku musi posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Oczywiście, otwierając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, która regulowana jest odpowiednimi przepisami.

maluch w żłobku
Wielu rodziców zwraca uwagę na podejście właścicieli żłobka do edukacji maluchów. W tym wieku nie jest to najważniejsze,, ale dobrze, jeśli placówka ma pomysł na to, aby cały dzień nie kręcił się tylko wokół karmienia i przewijania.

Bardzo ważnym aspektem jest posiadanie właściwego lokalu, który spełnia wymogi sanitarno – lokalowe, oraz przeciwpożarowe. Na pewno w takich placówkach musi zostać zatrudniona odpowiednia kadra spełniające pewne wymogi. W żłobku musi być zatrudniona również pielęgniarka. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest wyżywienie dla podopiecznych. W tym przypadku są dwa rozwiązania: posiłki przywozi firma cateringowa z zewnątrz lub są one przygotowywane na miejscu w placówce, jeśli w budynku znajduje się kuchni. Przez to, że najmłodsze dzieci potrzebują szczególnego traktowania, wymagania dla danego obiektu fomułuje inspektor sanitarny. Otworzenie żłobka albo klubu dziecięcego zobowiązuje do zdobycia do właściwego rejestru. 

Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy? 

Rodzice poszukujący odpowiedniej placówki dla swojego dziecka, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie jest jednoznaczna. Należy rozważyć, czego potrzebują rodzice i ile czasu dziecko będzie przebywać w placówce. Jeżeli potrzebna jest opieka przez cały dzień, bo rodzic pracuje na cały etat, a co więcej musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest łatwy – żłobek. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wymagana jest opieka tylko na parę godzin dziennie, wówczas warto rozważyć zapisanie dziecka do klubu dziecięcego. Bywa, że jednak nie ma wyjścia, bo np. dziecko nie dostało się do wybranego żłobka. Wówczas oczekując na liście oczekujących może uczęszczać do klubu malucha i powoli przyzwyczajać się do obecności innych dzieci i opiekunów.

dziecko z zabawką
Bardzo ważnym jest, aby zabawki w żłobku były dobrane odpowiednio do wieku dzieci. Samochodzik z małymi częściami, które mogą odpaść i zostać połknięte jest zakazany.

Wiele klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim ma w swojej ofercie tzw. karnety. Dzięki temu dziecko może przychodzić jedynie na kilka godzin, a opiekun nie płaci za cały dzień. To, którą placówkę rodzice wybiorą, jest indywidualną sprawą. Nie można zapominać, że obydwa miejsca zostały stworzone z myślą o dzieciach, żeby zagwarantować jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko na pewno będzie bezpieczne, a jego rozwój odpowiednio stymulowany. Surowe kryteria przyjęcia sprawiają, że są tam zatrudniane osoby, mające wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Dziecko, które chodzi na zajęcia z pozostałymi dziećmi lepiej się rozwija i umie dać sobie radę w różnych sytuacjach.