W jakiej sytuacji konto firmowe jest niezbędne?

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z okresowymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także z Urzędem Skarbowym. Można to wykonywać tylko przy użyciu konta bankowego, ponieważ instytucje te honorują tylko transakcje bezgotówkowe. Dlatego można powiedzieć, że posiadanie rachunku firmowego jest niezbędne, żeby móc prowadzić firmę. Jest to fakt, który dla większości jest oczywisty. Dlatego większość przedsiębiorców po zarejestrowaniu działalności gospodarczej udaje się do banku, w celu założenia konta firmowego. Jednka dużo osób zastanawia się, czy może używać swoje konto osobiste, aby móc dokonywać rozliczeń składkowych i podatkowych? Bez wątpienia konto firmowe jest sporym ułatwieniem dla właściciela firmy, umożliwia stosunkowo łatwe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę konieczne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto osobiste?

Przepisy dotyczące posiadania konta firmowego

Rachunek firmowy pozwala bezproblemowo zarządzać finansami firmy. Umożliwia również stosunkowo łatwe rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy urząd skarbowy. Można uznać, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać gotówkę, czy płacić kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie określa tego jednoznacznie. Nie ma przepisu, który zobowiązywałby przedsiębiorcę do zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można korzystać z konta osobistego, także aby móc rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wówczas w czasie rejestracji firmy gospodarczej należy tylko podać numer konta osobistego.

Konto osobiste i firmowe w jednym – czy to dobry pomysł? 

Jak już wspomniano wyżej, nie ma przeciwwskazań prawnych żeby posiadać jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Jednakże należy postawić sobie pytanie – czy warto? Praktyka przedsiębiorców pokazuje, że to zdecydowanie nie jest rozsądny pomysł. Na takim rachunku bankowym robi się bałagan, ponieważ nie rozdziela on transakcji firmowych od prywatnych. Może to rodzić spore problemy zwłaszcza w przypadku kontroli, przez urząd skarbowy. W takiej sytuacji podatnik ma obowiązek wskazać, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oprócz tego jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem oraz finansami firmy. Wyjątkiem może być mikroprzedsiębiorstwo, którego jedynymi transakcjami są przelewy do US i ZUS. Należy jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi instytucjami przeprowadza się za pomocą rachunku bankowego, którego numer podano przy rejestracji firmy.

Rachunek firmowy – biała lista podatników VAT

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tej sytuacji istnieje wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT z całą pewnością muszą posiadać konto firmowe. Szczególnie, jeśli przelewy przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. W takiej sytuacji należy upewnić się, czy numer bankowy podatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, którą prowadzi Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Zignorowanie tego obowiązku może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Konto firmowe – jak znaleźć najlepsze?

Jak widać posiadanie konta firmowego jest nie tyle obowiązkiem, co uproszczeniem dla podatnika, z tego powodu naprawdę warto je założyć Mimo wszystko oferta banków jest bardzo szeroka i trudno znaleźć najlepszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze konto bankowe? Zapoznając się z ofertą banków warto zwracać uwagę na to samo, co w przypadku poszukiwania konta prywatnego. Bez wątpienia bardzo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie rachunku bankowego. Stały, comiesięczny koszt może być sporym obciążeniem szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w zdecydowanej większości zakłada prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko należy być ostrożnym. Jednakże bezpłatne prowadzenie konta firmowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Następnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest koszt wyrobienia czy utrzymania karty płatniczej. Zazwyczaj można skorzystać z karty płatniczej przewidzianej do konta firmowego, a najkorzystniejsze oferty zakładają brak ukrytych opłat. Mimo wszystko również w tym przypadku może być to związane z określonymi warunkami. Najczęściej jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Korzystając z konta firmowego często przedsiębiorcy muszą wypłacić gotówkę, a nie mają czasu, żeby iść się bezpośrednio do placówki. Dlatego warto szukać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Oczywiście podstawą przy prowadzeniu konta firmowego jest dokonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie powinno być bezpłatne. Opłata za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Banki często reklamują swoje usługi w mediach. Pomimo tego nie warto zbyt pochopnie podejmować decyzji. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z bezpłatnych rankingów kont firmowych. W ten sposób można porównać różne oferty banków w bardzo czytelny sposób. Ranking kont firmowych jest systematycznie aktualizowany, dzięki temu możemy mieć pewność, że taka oferta jest w danej chwili aktualna. 

Możesz również polubić