Różnice między sprawami karnymi i cywilnymi

Podstawową różnicą pomiędzy postępowaniami karnymi a cywilnymi jest to jak są osądzane. W sprawach karnych sędzia musi dowiedzieć się prawdy, nawet jeżeli obrońca i prokurator nie angażują się w postępowanie. W sprawach cywilnych natomiast sędzia nie musi dociekać niczego na własną rękę. Co jeszcze jest innego w tych procesach? Kiedy powinieneś zdecydować się na dobrego adwokata? Czy zatrudnisz takiego w Gdańsku?

Sprawa karna – kiedy jest i o co w niej chodzi

Sprawy karne obejmują działania, które uważa się za krzywdzące dla całego społeczeństwa.

W sprawie karnej to sąd jest odpowiedzialny za wynik sprawy. Ogólnie mówiąc sąd musi dążyć do ustalenia prawdy, nawet jeżeli oskarżony, jego obrońca sądowy i prokurator nie próbują nic wnieść do postępowania. Inaczej sąd jest zobowiązany do samodzielnego znalezienia dowodów i wyciągnięcia z nich właściwych wniosków.

O co chodzi w sprawach cywilnych?

Sprawy cywilne zazwyczaj obejmują prywatne spory między dwoma osobami albo instytucjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie sprawy zależy od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę pociągnie. Oprócz tego, że musi samodzielnie przedstawić sądowi dowody na poparcie swoich postulatów, to również należy zrobić to w odpowiednim czasie i charakterze – w innym przypadku sąd ma prawo odmówić przyjęcia takich dokumentów i oświadczeń.

Warto pamiętać, że to właśnie w postępowaniu cywilnym większość z nas stara się załatwić swoje sprawy w sądzie. Są to w dużej mierze postępowania spadkowe, odszkodowawcze, albo procesy rodzinne jak na przykład alimenty, adopcje i rozwody.

Co kiedy zostałeś pozwany, albo kiedy chcesz kogoś pozwać?

Warto wiedzieć, że postępowania cywilne rozstrzygają jakieś konflikty i niezmiernie ważne jest aby posiadać dobrego prawnika. Ma za zadanie zebrać maksymalną ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, całkowicie inaczej niż w karnym, to zaangażowanie wynajętego przez Ciebie prawnika decyduje o tym czy wygrasz sprawę. W Gdańsku bez wątpienia znajdziesz odpowiedniego adwokata, który wesprze Cię w sprawie. 

W postępowaniu karnym za to dobry adwokat pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez postępowanie i wykazać, że jesteś niewinny. Nawet jeśli wiesz, że proces powinien zakończyć się Twoją wygraną, to profesjonalny adwokat sprawi, że będziesz się dużo mniej stresował.

Nie jest istotne więc, czy masz potrzebę zatrudnić obrońcę w sprawie karnej, czy prawnika w postępowaniu cywilnym – bez wątpienia warto żebyś postawił na profesjonalnego i wykwalifikowanego prawnika, którego z pewnością wyszukasz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – adwokat z Gdańska