Dom

Rodzaje filtrów w systemach nawadniania

Jeżeli zależy Ci na wieloletnim działaniu systemu nawadniania, to powinieneś zwrócić uwagę na filtry, gdyż są one istotnymi częściami. Są różne rodzaje w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od wybranego modelu będziesz mieć pewność, że będą dbać o jakość wody przeznaczonej roślinności. Wysoka jakość wody nie tylko wydłuży żywotność trawnika, ale również całego systemu nawadniania. Niezbędna jest kontrola jej zdatności, ponieważ istnieje obawa wystąpienia różnego rodzaju nieczystości. Ignorowanie tego zagrożenia może prowadzić do przymusu wymiany bardzo ważnych elementów w systemie nawadniającym. Filtry służą do ochrony całej instalacji oraz blokują ewentualność przedostawania się niepożądanych cząsteczek. Jeżeli będziesz przestrzegać tych reguł to możesz być pewny, że minimalizuje się ryzyko problemów.

Rodzaje filtrów w systemach

Konieczne jest zorientowanie się jaki rodzaj zanieczyszczeń potencjalnie może występować na terenie przeznaczonym do zastosowania systemu nawadniającemu. Firma Watermil (zobacz) posiada rozległą wiedzę z zakresu systemów nawadniających i na pewno pomoże dobrać filtr, który bez zarzutu będzie realizował powierzone mu zadanie zachowując jakości wody na najwyższym poziomie. standardowe zanieczyszczenia będące zmorą dla instalacji to: mechaniczne, biologiczne, a także wszelkiego rodzaju osady mineralne.

Filtry siatkowe – kiedy są stosowane

Najczęstszym wyborem stosowanym w systemach nawodnieniowych są filtry siatkowe. Zbudowany jest z korpusu wyprodukowanego z tworzywa sztucznego lub stali z umiejscowionym w środku elementem, który służy do filtrowania. Używa się ich do filtrowania wody zawierającej niewielką ilość zanieczyszczeń. Są montowane zazwyczaj w zraszaczach I mikrozraszaczach. Głównie są dedykowane do nawadniania pól uprawnych oraz terenów zielonych. Istnieje możliwość wyczyszczenia takiego filtra, polega to na umyciu wkładu sitkowego. Tego rodzaju filtr jest również bardzo efektywny. Warto również zwrócić uwagę na nieduże koszty.

Filtry dyskowe – zastosowania

Często kupowane są filtry dyskowe ze względu na doskonałą jakość wykonania. Dzięki temu cechują się bardzo dużą odpornością fizyczną. Tego typu filtra stosuje się do usuwania zanieczyszczeń z podziemi. Doskonale spełniają swoją rolę, chroniąc system nawadniania przed powracającymi brudami powstającymi w rurach.

Filtry żwirowe – poznaj to rozwiązanie

Trzecim najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest filtr żwirowy. Instaluje się je w przypadku, gdy woda jest pobierana z otwartych przestrzeni oraz wód podziemnych, pod warunkiem, że je napowietrzono . Do tych filtrów są dostosowywane wypełnienia mineralne w zależności od obecnych zanieczyszczeń. Filtry piaskowo-żwirowe są wykonane ze stali, filtracja na minerałach gwarantuje ochronę systemu, oraz chroni rośliny przed negatywnymi skutkami pojawienia się.