Prywatne licea w Gdańsku – chętnych nie brakuje

Częste reformy oświaty powodują dużo zmian zarówno dla rodziców, jak i dla młodzieży. Okres dorastania u nastolatków jest trudny z wielu powodów, związanych przede wszystkim z wieloma zmianami w ich życiu codziennym, ale i w głowie czy ciele. Jedną z takich pozornych trudności jest również decyzja – do jakiej szkoły chce iść? I jaki wybrać profil?

Jak znaleźć idealne liceum?

Najważniejsze jest to, aby dobrać je jak najbardziej do swoich możliwości i zainteresowań. Potrzeba wiedzy i młodego człowieka, po okresie szkoły podstawowej, jest już ukierunkowana. Wtedy część osób już wie, czy lepiej czuje się na matematyce lub fizyce, czy na polskim albo historii. Jednak pamiętajmy, że to nic złego, jeśli młody człowiek jeszcze nie ukształtował swoich szkolnych zainteresowań. Zawsze można bowiem wybrać szkołę, która pozwoli mu na odkrycie tego, co najbardziej lubi.

Prywatne liceum – trend ostatnich lat. Dlaczego?

W ostatnich latach coraz więcej nastolatków i rodziców wybiera liceum prywatne w Gdańsku. Pobudki są różne, jednak według statystyk chętnych nie brakuje – rokrocznie licea niepubliczne mają coraz więcej uczniów. Powody takich wyborów są różne, w zależności od preferencji nastolatków i rodziców, jednak większości z nich przyświeca jedna myśli przewodnia – wysoki poziom nauczania. Dlaczego tak jest? Jakie jeszcze są zalety uczęszczania do prywatnego liceum?

Wyższy poziom nauczania – zazwyczaj w placówkach prywatnych jest zdecydowanie mniejsze oblężenie, niż w szkołach publicznych. W placówce państwowej zazwyczaj jest około 25-30 uczniów w jednej klasie – w szkole prywatnej ta liczba jest o połowę mniejsza. Duża ilość uczniów przekłada się na poziom nauczania – jeśli nauczyciel ma więcej osób w klasie trudniej jest mu się skupić na jednostce – poszczególnych problemach w nauce czy rozumieniu pojedynczych zagadnień.

Większa ilość pomocy naukowych – różnego rodzaju rekwizyty, którymi nauczyciele posługują się w trakcie przekazywania wiedzy powinny być dostępne dla uczniów, aby mogli się sami z nimi zapoznać. Niestety w placówkach publicznych, takich przedmiotów jest mało, przez co uczniowie zazwyczaj widzą je tylko z daleka. Dochodzi również fakt, iż są one wysłużone, ponieważ pełnią swoją rolę już od kilku dobrych lat. Szkoły niepubliczne są wyposażone w lepszy i bardziej nowoczesny sprzęt. Wynika to z tego, że uczniów jest mniej, więc eksploatacja takich materiałów jest również mniejsza i prościej jest zapewnić do niej dostęp.

Indywidualny rozwój jednostki – wyżej została już wymieniona okrojona liczba uczniów w szkołach niepublicznych. Ma ona wpływ na jakość nauczania, a przede wszystkich na czas, jaki nauczyciel poświęca indywidualnie każdemu z uczniów. Jeśli w klasie jest dużo osób trudno jest zapytać wszystkich z problematyki aktualnych zajęć. Co za tym idzie – trudniej jest zauważyć mocne i słabe strony każdego z uczniów. Kiedy nauczyciel prowadzi zajęcia w mniej obleganej grupie, może poświęcić zdecydowanie więcej czasu na to, by pomóc młodemu człowiekowi odnaleźć swoje zainteresowania i dzięki temu, zapewnić mu lepszy rozwój i ukierunkować go na interesujące go tematy.

Jakie mogą być potencjalne obawy?

Dużo osób martwi się najbardziej o opłaty w prywatnych szkołach. Owszem, jest to odpłatna forma kształcenia, jednak pamiętajmy o tym, że „coś za coś”. Czesne w niepublicznych placówkach w głównej mierze przeznaczone jest na materiały naukowe i rozwój młodzieży. Co więcej, w niektórych szkołach czesne, w pewnej części pokrywa również wyjazdy na wycieczki, wyjścia młodzieży do teatru lub kina. Są również szkoły, licea prywatne w Gdańsku lub Warszawie, gdzie możliwe jest ustalenie czesnego indywidualnie z dyrekcją. Warto zatem rozważyć wszystkie swoje wątpliwości raz jeszcze, ponieważ wybór szkoły niepublicznej jest w naszym kraju coraz popularniejszy. I jak zostało przedstawione – nie bez powodu.

Możesz również polubić