Prawo po stronie zwykłego obywatela

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że praworządność to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania społeczeństwa nie tylko naszego państwa, lecz także mnóstwa innych. Praworządność zapewnia odpowiednią wygodę funkcjonowania dla obywateli, którzy mają zapewnienie odnośnie tego, że wszelkie konflikty będą rozwiązywane sprawiedliwie, przestępcy należycie osądzani, a na wyroki sądów nikt nie będzie wywierał zgubnego nacisku. Rzecz jasna warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to jedyne cechy szczególne praworządności – jest ich o wiele więcej. W obecnych czasach jest to zagadnienie, które zdecydowanie trzeba regularnie poruszać. Bez praworządności nie byłoby bowiem dobrze funkcjonującego społeczeństwa – mamy do czynienia ze swoistym fundamentem, na którym budujemy nasze państwo, nasz naród, naszą tożsamość oraz ogólny komfort codziennego funkcjonowania. Z tego powodu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić do zapoznania się z krótkim wywodem odnośnie godnych największej uwagi aspektów praworządności.

Wolne media

Warto mieć świadomość, że praworządność nie wiąże się tylko i wyłącznie ze skutecznym działaniem organów sądowniczych, ale również trzeba położyć nacisk na różnego typu kwestie czysto społeczne. Pośród nich wyszczególnić trzeba bez wątpienia wolność mediów, które muszą funkcjonować sprawnie, cechować się niezależnością i nie mogą być w żaden sposób ograniczane czy cenzurowane przez takie instytucje, jak przede wszystkim państwo. Dzięki temu obywatele mają gwarancję korzystania z informacji z różnych źródeł, opinii oraz reportaży niezależnych dziennikarzy. Wolność słowa jest podstawą nie tylko wolności mediów, ale także w znacznie szerszym ujęciu właśnie praworządności. Jeśli media są w jakikolwiek sposób atakowane lub ograniczane, to jest to zjawisko niewyobrażalnie przykre i zgubne, które godzi w praworządność, na jaką zasługują wszyscy obywatele.

Wolność zgromadzeń

Kolejnym bez wątpienia istotnym czynnikiem praworządności jest wolność do organizowania wszelkiego typu protestów, marszów czy też innych form poparcia lub sprzeciwu różnorakim zjawiskom, zwykle powiązanych z tym, w jaki sposób działa obecna władza. Niezwykle ważne jest to, aby obywatele mieli prawo nie tylko jeśli chodzi o wyrażanie swoich opinii, ale również manifestowania ich, niezależnie od tego, z czym się zgadzają lub nie – mówimy tutaj o naprawdę solidnym fundamencie zarówno praworządności, jak i ustroju, jakim jest demokracja.

Sprawnie działająca machina urzędnicza

Żeby mieszkańcy danego państwa mogli cieszyć się pełnią swoich praw oraz mieli możliwość dokonywania pewnych czynności, niezbędne są sprawnie funkcjonujące urzędy. Wszyscy obywatele mają do czynienia z takimi właśnie instytucjami i regularnie mamy do załatwienia pewne sprawy, z którymi należy udać się do takowych – urzędnicy nie mogą być zatem skorumpowani i nikt nie może w jakikolwiek sposób wpływać na ich funkcjonowanie.

Równość względem prawa

Nikt nie może być “lepszy” jeśli chodzi o sprawy karne. Wszyscy członkowie naszego społeczeństwa powinni przestrzegać tych samych zasad, ponosić taką samą odpowiedzialność za swoje czyny oraz otrzymywać dokładnie taki sam wymiar kary regulowany odpowiednimi kodeksami. Nie może być sytuacji, w której są równi i równiejsi w kwestii prawa – mamy wtedy do czynienia ze znaczną skazą na praworządności.

Prawo do sprawiedliwego procesu i niezależni prawnicy

Praworządność opiera się na tym, że sprawiedliwy proces oraz odpowiedni prawnik należą się każdemu, niezależnie od tego, w jakiej sprawie toczy się postępowanie. W sądzie może reprezentować nas adwokat lub radca prawny z przydziału, lecz możemy również pokusić się o wynajęcie zaufanego fachowca w tym zakresie. Na prawników również władza nie może pod żadnym pozorem mieć wpływu, ponieważ kłóci się to z ideą praworządności.

Wolne wybory

Podejmowanie decyzji o rządzącej nami władzy jest jedną z podstaw zarówno demokracji, jak i praworządności. Kiedy w kraju nie mogą odbyć się wolne wyboru, to nie można stwierdzić, że żyje się w wolnym państwie, jeśli ten jest zadeklarowany jako kraj demokratyczny – mówimy chociażby o kraju, w którym żyjemy. Z pewnością każdy prawnik to stwierdzi. W dzisiejszych czasach ciężko zwizualizować sobie komfortowe życie w państwie, w którym władza nie jest wybierana w wolnych wyborach – spójrzmy między innymi za nasze wschodnie granice i obecną sytuację chociażby na Białorusi.

Praworządność jest potrzebna

Nie można jakkolwiek zaprzeczyć, że praworządność jest jednym z najbardziej potrzebnych elementów funkcjonowania każdego państwa. W związku z tym warto troszczyć się o swoje prawa i domagać się praworządności w każdy możliwy sposób.

Źródła:

  1. kancelariaminskmazowiecki.pl