Pracownicy z ukrainy łatają polski rynek pracy

Do Polski przybyło już 1,758 miliona osób z Ukrainy. Czy Polski rynek pracy jest gotowy? Według najnowszych informacji rynek pracy w naszym kraju będzie mógł dać pracę 700 tysiącom pracowników pochodzenia ukraińskiego. Pracodawca powinien pamiętać że jego pracownicy muszą posiadać zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Ukrainie potrzebne jest duże wsparcie

Kraje Unii Europejskiej gotowe są pomóc uchodźcom z Ukrainy. Na ten moment przejścia graniczne działają bez zmian. Jednakże eksperci apelują aby uprościć procedury dla osób szukających schronienia. Warto też dodać iż w województwach lubelskim i podkarpackim mają powstać ośrodki dla Ukraińców. Tam będą mogli poinformować się na tematy prawne i logistyczne, w jakie miejsce mogą pojechać, aby sformalizować swój pobyt w Polsce.

Uciekający z Ukrainy znajdą w Polsce pracę

Przypomnijmy sobie gdy wybory na Białorusi zostały sfałszowane Polska udzieliła pomocy ok. 20 tysiącom obywatelom Białorusi. Niekórzy z nich otrzymała wizy humanitarne, niektórzy ubiegali się o ochronę międzynarodową, inni z kolei wjechali do Polski na podstawie programu Poland Business Harbour. Właśnie o taką pomoc będą się ubiegać uchodźcy. Nie da się też ukryć że Polska jest dla nich pierwszym wyborem. Polska przez to musi szczególnie zadbać o odpowiednią strategię, pozwalającą na przyjęcie uciekających przed wojną na Ukrainie w bezpieczny sposób. Na ten moment w Polsce jest prawie 2 miliony uchodźców, niemniej jednak łącznie może być ich 3 miliony.

Te branże są oblegane przez Ukraińców – zobacz

Od kilku lat Ukraińcy przyjeżdżają do Polski żeby podjąć się zatrudnienia.

Niemniej najczęściej są oni zatrudniani w firmach budowlanych a także produkcyjnych. Zauważamy jednak iż częściej pracownicy ze Wschodu zatrudniają się też w innych branżach, czyli na przykład gastronomia, hotelarstwo, usługi lub handel. Ponadto wzrasta również liczba wykwalifikowanych specjalistów z Ukrainy. 

Jak są postrzegani Ukraińcy w pracy w Polsce?

Niestety często praca wykonywana przez Ukraińców może wiązać się z negatywnymi stereotypami. Ich źródłem są m.in. zaszłości historyczne. Jest to błędny stereotyp. Miejmy także w pamięci, że pracownicy ze wschodu często wykonują zawody deficytowe, to takie, w których jest zapotrzebowanie na pracowników. Pozytywnie oddziałuje to na polski rynek pracy. Nie da się także ukryć że zatrudnieni ukraińscy wspierają wiele branż. Sprawiają oni, że luki w zatrudnieniu są załatana. Przez co polacy nie muszą bać się że pracownik pochodzący z Ukrainy zabierze mu pracę.

Możesz również polubić