Plusy i wady kupna ukuleli online lub w sklepie stacjonarnym

Mówiąc o ukulele często większość ludzi ma przed oczami po prostu niewielką gitarę. Czym właściwie jest ukulele? Ściślej mówiąc ukulele klasyfikuje się do grupy instrumentów szarpanych. Wynika to z tego, że swoim kształtem przypomina gitarę, ale nieco się od niej różni. Instrument ten pochodzi z wysp hawajskich. Ukulele najczęściej wykorzystywane są jako instrument akompaniujący, ale można grać na nim także solo. Ostatnimi czasy ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy muzyczne posiadają w swoim asortymencie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele dostępne jest tylko w sklepie stacjonarnym? A może warto skorzystać z asortymentu sklepów prowadzących sprzedaż internetową? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – blog o ukulele

Skąd się wzięło ukulele?

Ukulele wywodzi się z wysp hawajskich, posiada filigranową konstrukcję, oraz miłe dla ucha brzmienie. Jego historia sięga końca XIX wieku. Pierwsze instrumenty zostały stworzone przez imigrantów z Portugalii, którzy w tamtych czasach pojawili się na Hawajach. Na instrumencie tym grała hawajska rodzina królewska, i wtedy instrument ten stawał się coraz bardziej powszechny. Wówczas zostało ono częścią hawajskiej, wesołej kultury. Na początku 20 wieku było kojarzone głównie z muzyką jazzową, a w kolejnych latach jego popularność stopniowo zmniejszała się. Wówczas też, powstała forma instrumentu, jaka jest znana do dziś. Uznaje się, że nazwa ukulele znaczy skaczącą pchłę, co z kolei odzwierciedla dźwięki jakie wydaje ten instrument. 

Jak znaleźć odpowiednie ukulele??

Najważniejsze, na co należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni instrument dla siebie jest jego wielkość. Warto dobrać go wzrostu osoby grającej, co znacznie usprawni naukę, a także zwiększy komfort gry. Należy pamiętać, że rozmiar nie oznacza tylko jego wielkości, ale również chodzi o dźwięk ukuleli. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, oraz tenorowy. Niewielkie ukulele jest zdecydowanie głośniejsze od tych dużych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejszym ukulele jest to tenorowe, oraz wybrzmiewa najdłużej. Zdecydowanie większe ukulele przez swoje wymiary jest niepraktyczne, a jednocześnie znacznie droższe. Dlatego rozmiarem, który jest polecany zwłaszcza dla początkujących jest sopran. Jest to dobry model również dla dzieci, osób o wzroście do 165 cm, a także dla osób, których ręce są drobnej budowy. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej wszechstronne. Oczywiście po opanowaniu gry na małym rozmiarze, można zmienić na większy i powoli się z nim oswajać.  Poszukując swojego pierwszego ukulele równie ważnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Z czego wykonane jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? Na rynku znajdziemy instrumenty zrobione z różnorodnych surowców. Najpopularniejsze, a także najprzystępniejsze przystępne cenowo są te ze sklejki i tworzyw sztucznych. Za instrument dreniane musielibyśmy zapłacić cenę dwukrotnie wyższą. Oczywiście to jak wykonane jest ukulele ma wpływ na jego dźwięk- jest on zdecydowanie lepszy w przypadku drewnianego instrumentu. Mimo wszystko początkujący na pewno nie znajdzie różnicy, dlatego na początku nie warto wydawać zbyt dużo. Następnym ważnym kryterium przy poszukiwaniu dobrego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze mają kształt ósemki, ale wykonywane są także w kształcie ananasa.

Zakup ukulele- sklep stacjonarny czy online

Decydując się na wybór odpowiedniego instrumentu należy rozważyć szereg różnorakich czynników. Gdy już zdecydujemy jakiego właściwie ukulele poszukujemy, warto zastanowić się nad wyborem właściwego sklepu. Lepiej zakupić ukulele stacjonarnie, czy przez internet? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest łatwa. Obydwa rozwiązania mają plusy i wady.

W sklepie online asortyment jest z pewnością większy, i dostępność ukuleli jest łatwiejsza. Jednakże nie posiadając doświadczenia z takim instrumentem musimy zdać się tylko na siebie, bez pomocy ze strony sprzedawcy. Nie można zapominać, że nie posiadamy możliwości dokładnego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego dźwięku, a jest to istotny aspekt.  Z drugiej strony sklepy online kuszą znacznie przystępniejszymi cenami aniżeli w sklepach stacjonarnych, poza tym nie we wszystkich miastach znajduje się sklep z instrumentami.

Jeżeli jesteśmy początkujący, idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy sprzedawcy stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie byłby dostępny, warto go oczywiście zamówić online. W sytuacji bardziej zaawansowanych muzyków, którzy mają pojęcie o tych instrumentach sprawa wydaje się prostsza, ponieważ mogą od razu kupić instrument online.