Pamięć masowa do firmy i na użytek prywatny – którą wybrać?

Pamięć masowa jest stosowana przy przechowywaniu na niej dużej ilości danych. Pamięcią masową jest między innymi dysk HDD lub SSD, który jest wbudowany w komputer, ale istnieją też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Pospolite nośniki danych to na przykład płyta CD, karta pamięci albo pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe będą odpowiednie do domu, a jakie dla korporacji?

Czym różni się pamięć operacyjna od masowej?

Pamięć masowa służy do przechowywania plików permanentnie. Rzecz w tym, że nie ważne czy odłączysz komputer z zasilania, odłączysz dysk, przełożysz go do drugiego laptopa, a potem z powrotem podłączysz w pierwszym urządzeniu, foldery, które zapisałeś będą tam wciąż. Tak długo jak ich nie usuniesz z pamięci. 

Pamięć operacyjna natomiast resetuje się każdorazowo kiedy resetujesz urządzenie. Czyli po każdym ponownym włączeniu zapisujesz ją od początku, a ona przy zamykaniu ponownie się wyzeruje. Wynika to z tego, że wykorzystywana jest do tworzenia operacji w danej chwili.

Jaką pamięć masową kupić do domu?

Prywatny nabywca pamięci masowej prawdopodobnie nie wymaga dużych zabezpieczeń albo nośników danych, które mieszczą bardzo duże ilości gigabajtów. Do używania w domu świetnie sprawdzi się pendrive a także karta pamięci. Jedno i drugie możemy kupić w najróżniejszych wielkościach i są dostępne we wszystkich sklepach komputerowych, a nawet w supermarketach. Pamięć flash USB kupimy również z opcją szyfrowania – jest to świetne sposób dla bardziej wymagających klientów pamięci masowej.

Wymienione opcje rewelacyjnie sprawdzą się jeśli pragniesz zewnętrznego nośnika danych aby przechowywać pliki takie jak zdjęcia, filmy czy muzyka. Jest to również świetne uchronienie się na wypadek usunięcia tych baz z urządzenia.

Zostaje jeszcze temat pamięci masowej jako dysku twardego. Wyróżniamy dyski HDD i SSD. Dysk SSD kosztuje trochę więcej, ale jest nieporównywalnie trwalszy i dynamiczniejszy. Jeżeli chcemy powiększyć pamięć laptopa wystarczy zakupić dysk HDD, jeśli natomiast chcielibyśmy sprawić, że będzie szybszy warto nabyć dysk SSD. Taka pamięć masowa nie jest wymienna. W laptopach wykorzystywanych w celach prywatnych sprawdzą się obydwie pamięci masowe. Jest to zależne od tego czy laptop służy nam do oglądania internetu i przeglądania filmów, czy może do pobierania dużej ilości danych z internetu i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.

Jaka pamięć masowa do do użytku komercyjnego?

Jeśli na co dzień zarządzasz firmą to na pewno masz całkowicie odmienne standardy co do pamięci masowej niż użytkownik kupujący ją do domu. Bezwzględnie ważniejsza jest kwestia ochrony baz danych, które będą tam trzymane. Chodzi tutaj zarówno o ochronę przed pomyłkami użytkowników jak i przed wykradaniem danych. Powinno się też pomyśleć o kwestii tworzenia kopii zapasowej, czy istnieje, jeśli tak to czy jest to zautomatyzowane czy samemu trzeba o tym pamiętać. Co więcej w korporacji ważne jest aby wszystkie sprzęty śmigały szybko i bez zakłóceń. Powinno się więc zweryfikować czy pamięć masowa wspomaga ten proces.

W dużych firmach w biurach graficznych lub programistycznych zdecydowanie trafniejszym wyborem powinien być dysk SSD niż HDD. 

W ostatnim czasie znane zaczynają być całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Korzystają one z dostępu do internetu ale tylko dla wybranych sprzętów. Procedura ta jest korzystniejsza cenowo i bezpieczniejsza niż używanie chmury.

Jeśli chcesz poznać rozwiązania dla firm, sprawdź Data Experts – serwery pamięci masowej.