Od czego zależy rodzaj zaciąganego kredytu?

Aktualnie branie kredytu stało się zupełnie normalną sprawą. Kupujemy komputery na raty, kupujemy samochód na kredyt i zaciągamy hipoteki na budowę domu. Możemy brać pożyczki bez większych formalności, a banki rywalizują w wachlarzu kredytów gotówkowych. Czy wiemy jednak czym różnią się kredyty gotówkowe od bezgotówkowych? Czy oglądamy rankingi kredytów gotówkowych, czy sięgamy po ten z banku, w którym mamy konto, bo jest to najszybsze rozwiązanie?

Kredyt – jaki wybrać?

Jeden z łatwiejszych do dostania kredytów jest kredyt konsumpcyjny, inaczej zwany gotówkowym. Taki kredyt otrzymujemy zazwyczaj na kilka miesięcy do kilku lat i można przeznaczyć go na obojętnie jaki cel – sprzęt AGD, samochód, remont mieszkania czy też wakacje. Kolejny kredyt, który jest bardzo powszechny, to kredyt hipoteczny. Brany jest on aby kupić albo wybudować nieruchomość i spłacany jest bardzo często przez 20 albo 30 lat. Takie kredyty ze względu na wysoką kwotę i długi czas spłacania przeważnie posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – trzeci rodzaj, który pozwala na połączenie kilku kredytów w jeden. W konsekwencji do opłacania mamy tylko jedną ratę i nie ma potrzeby przejmowania się, że ominiemy jakąś ratę. Na koniec dobrze jest wspomnieć także o karcie kredytowej i kredycie ratalnym. Można je zaliczyć do najdostępniejszych kredytów, ponieważ przeważnie nie musimy nawet udawać się do banku aby je otrzymać. Często także nie są oprocentowane, pod warunkiem że spłacamy zobowiązanie terminowo.

Różnica między kredytem bezgotówkowym i gotówkowym

Należy podkreślić, że kredyt nie jest pożyczką, kredyt może być przyznawany tylko przez banki, lub instytucje, które są w posiadaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego. To jak banki mogą pracować opisane jest bardzo dokładnie w ustawie na temat kredytu konsumenckiego, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, przy których zastosowanie mają zapisy z kodeksu cywilnego.

Oprócz pożyczek wyróżnić możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnica między nimi jest bardzo prosta, ale to co nie jest oczywiste, to, że kredyty bezgotówkowe, to tak naprawdę kilka różnych produktów. Kredyt gotówkowy, zwany także konsumenckim, sprawia, że środki zostają nam przelane prosto na konto bankowe i możemy wydać je na dowolny cel. Banku nie interesuje czy wydamy je na samochód, remont, czy na wakacje. Kredyt jest dawany na określoną kwotę i o tym czy go dostaniemy decyduje między innymi obliczona zdolność kredytowa, lub zarobki. Za tego typu kredyt zawsze pobierane są opłaty w postaci prowizji oraz oprocentowania. Takie kredyty udzielane są na okres kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, gdzie wyróżnić możemy kilka różniących się od siebie kredytów, między innymi:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na rachunku bankowym.

Jaka jest główna różnica pomiędzy kredytem gotówkowym, a produktami bezgotówkowymi? Biorąc jeden z kredytów wymienionych powyżej nie będziemy mieć pewnej gotówki, którą mamy możliwość wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na koncie oszczędnościowym. Przy kredytach hipotecznych środki wydawane są na kupno domu i bardzo często nawet nie wpływają na nasze konto. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze inne kredyty, więc znowu – nie otrzymujemy przelewu na konto. W przypadku karty kredytowej oraz linii kredytowej na rachunku bankowym, jesteśmy w stanie pieniądze przeznaczyć na wybrany przez nas cel, ale jest to najczęściej niewielka kwota i nie możemy jej na przykład wypłacić w bankomacie, dosyć często również nie zrobimy przelewu za te pieniądze.

Kredyty gotówkowe – dla kogo są?

Kredyty gotówkowe coraz częściej osiągalne są dla większości ludzi, pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej. Nie jest istotne czy jesteś rencistą, obywatelem innego kraju czy posiadasz firmę, z pewnością istnieje bank, gdzie po dokonaniu kilku formalności dostaniesz kredyt konsumpcyjny. Wskazówki na temat tego w jakim banku możesz znaleźć interesujący Cię kredyt i w którym miejscu otrzymasz najlepszą ofertę najlepiej sprawdzić w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy musi sam przekalkulować czy opłaca się korzystać z kredytów gotówkowych. Trzeba mieć na uwadze, że zawsze musimy bankowi oddawać więcej pieniędzy, niż nam udostępnił. Jeśli mamy potrzebę, żeby skorzystać z tego produktu to najlepiej wyszukać w rankingu kredytów gotówkowych, w którym banku jest najkorzystniejsza oferta i iść właśnie do niego i nie wybierać najłatwiejszej opcji jaką jest wybieranie kredytu w banku, w którym mamy rachunek.

Możesz również polubić