Nietypowe usługi biura rachunkowego

Wiele prywatnych osób, a nie tylko przedsiębiorstw korzysta z usług biura księgowego. Mimo wszystko nie każdy wie, że takie biuro to nie tylko usługi z zakresu księgowości, czy pomoc przy wypełnianiu corocznych zeznań PIT. Niewątpliwie są biura, których oferta oparta jest głównie na rachunkowości, ale są także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nietypowe usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta często jest skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że indywidualna osoba nie może skorzystać z porad w zakresie zakładania firmy. Często biura rachunkowe oprócz profesjonalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają także ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w większych miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam także można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi świadczą biura rachunkowe? Czym oprócz księgowości zajmują się biura księgowe? 

Podstawowe usługi biura rachunkowego 

Niewątpliwie poszczególne oferty biur rachunkowych trochę różnią się od siebie. Jednakże można ogólnie uznać, że zajmują się one dziedziną jaką są finanse. Co to dokładnie znaczy? Ich oferta zazwyczaj jest skierowana do przedsiębiorców i jest to prowadzenie księgowości firm. Oprócz tego takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, oraz sporządzają sprawozdania finansowe czy badają ryzyko finansowe. Często biura rachunkowe oferują  także obsługę kadrowo – płacową przedsiębiorstw, czyli ściślej mówiąc:

  • przygotowywanie umów o pracę,
  • obliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, oraz składek,
  • sporządzanie regulaminów pracy,
  • przygotowywanie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, a także wiele innych.

Ze wsparcia takich biur mogą skorzystać także osoby prywatne. Biura rachunkowe oferują pomoc przy corocznych zaznaniach PIT, z których wypełnieniem sporo osób ma kłopot. Jest możliwość również skorzystania z doradztwa z dziedziny finansów, oraz pomocy w wybraniu najkorzystniejszych odpisów i ulg. Dzięki pomocy specjalistów można zapłacić niższy podatek. 

Wirtualne biuro jako jedna z ofert biura rachunkowego

Niewątpliwie biura księgowe mogą poszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej popularne jak np. wirtualne biuro. Jest to udogodnienie skierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wynajęcia fizycznego biura. Najistotniejszą funkcją tego biura jest użyczenie adresu, gdzie może być zarejestrowana firma. Oprócz tego wirtualne biuro obsługuje korespondencję. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przychodzi fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a później wysyłana przez e – mail do przedsiębiorcy. Czasami przedsiębiorca musi zorganizować spotkanie biznesowe, czy konferencji, dlatego w ofercie wirtualnego biura znajduje się także możliwość wynajęcia salki konferencyjnej. Takie udogodnienie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale coraz częściej korzystają z tego kancelarie prawnicze, oraz agencje marketingowe.

Doradztwo jako jedna z usług biura rachunkowego 

Wiele biur rachunkowych oferuje nadprogramowe usługi w obrębie doradztwa gospodarczego. Taka oferta często oparta jest na:

  1. pomocy przy pisaniu biznesplanów – dobrze napisany biznesplan na pewno pomoże przy uruchamianiu działalności, zwłaszcza w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy pozwalające na kontrolowanie jej postępów;
  2. sporządzanie wszelkiego rodzaju raportów – biura rachunkowe tworzą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie pewnych schematów. Takie dokumenty wykonane w wersji pisemnej pomocne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • tworzenie analiz ekonomicznych – jest to bardzo ważny wskaźnik sytuacji ekonomicznej całej firmy. Dobrze zrobiona analiza jest ważnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w przedsiębiorstwie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności przedsiębiorstwa, który ukierunkowany jest na osiągnięcie określonych celów przy użyciu możliwości przedsiębiorstwa. Specjaliści w biurach rachunkowych mogą ocenić, czy dana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą mieć wpływ na zdobycie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, żeby wybrane usługi świadczone były na dobrym poziomie a osoby, zajmujące się tym dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj proponują pomoc przy uruchomieniu firmy i pomagają z niezbędnymi formalnościami od początku do końca. Po otworzeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.