Naczelna Rada Adwokacka – czym się zajmuje?

Z pewnością wszyscy adwokaci, nie tylko w Kłodzku, słyszeli o Naczelnej Radzie Adwokackiej. Organizacja ta znajduje się w Warszawie i zajmuje się szeroko pojętym sprawowaniem pieczy nad zawodem adwokata. Co jednak przede wszystkim wykonuje Naczelna Rada Adwokacka i z kogo się składa?

Kto tworzy Naczelną Radę Adwokacką?

Głównym dowodzącym Naczelną Radą Adwokacką jest oczywiście Prezes NRA. Rada powstała w 1919 roku i wtedy właśnie prezesem mianowano Cezarego Ponikowskiego. Stał on na czele NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 oraz 1928-1929. {Oprócz niegoPoza prezesem w skład Naczelnej Rady Adwokackiej wchodzą też adwokaci i dziekani okręgowych rad adwokackich. To co ważne, to że nie są to randomowi/przypadkowi prawnicy. Za ich wybór odpowiada Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może powołać ich więcej niż ośmiu z jednej izby. Teraźniejszym prezesem NRA jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w zeszłym roku.

Jakimi rzeczami zajmuje się Naczelna Rada Adwokacka?

Jednym z najważniejszych obowiązków NRA jest bycie przedstawicielem adwokatury. Dodatkowo zajmuje się ona także ustalaniem zasad wykonywania zawodu i nadzorem nad działalnością okręgowych rad adwokackich. To rzecz jasna nie są wszystkie zadania Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy prawnik w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się nadzór nad kształceniem aplikantów. Na liście obowiązków pojawiają się też równie istotne badanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich albo tworzenie wniosków oraz postulatów o tworzeniu prawa i posługiwaniu się nim. Z trochę mniej istotnych zadań można w tym miejscu wymienić między innymi ustalanie regulaminów odnośnie wzorów pieczęci organów adwokatury czy też tego w jaki sposób finansować wizytatorów. Oczywiście obowiązków adwokatów, którzy należą do Naczelnej Rady Adwokackiej jest o wiele więcej. Właśnie dlatego jej skład jest tak obszerny.

Ulepszanie pracy adwokatom

Z racji tego, że NRA opiekuje się wszystkimi adwokatami, próbuje też sprawić, że ich praca będzie sprawniejsza i bardziej efektywna. Właśnie z tego powodu prezes NRA zaproponował przejście na cyfrową komunikację z samorządem oraz wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co niesamowicie wydłuża cały proces. Tego typu zmiany jednak oznaczają duże zapotrzebowanie na pieniądze, a te NRA chce wziąć od adwokatów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie się to wiązało ze zwiększeniem składki, którą regularnie muszą płacić prawnicy. Pojawi się jednak w zamian za to bardzo pozytywna zmiana, jaką jest przejście na cyfrową kancelarię. W XXI wieku, kiedy prawie wszystko dzieje się przez internet, taka rewolucja powinna zajść już jakiś czas temu.

Możesz również polubić