Na czyje wsparcie mogą liczyć frankowicze?

Często w doniesieniach medialnych można usłyszeć o wygranych frankowiczów w sądzie. Podejmują oni decyzję o pozwaniu banku, i w większości przypadków odnoszą sukces. Dane pokazują, że jest to ok. 90% wygranych rozpraw na rzecz frankowiczów. Pomimo tego nadal istnieje sporo pokrzywdzonych, którzy nie zdecydowali się wnieść sprawy do sądu. Z jakiego powodu? Jak wynika z ankiet boją się oni konfliktu z tak dużą instytucją jaką jest bank. Z tej przyczyny powstały grupy wsparcia pomagające frankowiczom, gdzie udzielana jest pomoc ekspertów w zakresie doradztwa prawnego. Opłaca się więc zwrócić się do wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej, gdyż wygrana w sądzie umożliwi odzyskanie dziesiątki tysięcy złotych nadpłaconych składek, a nawet na obniżenie rat kredytu. Od niedawna osoby mające kredyty we frankach są w jeszcze lepszej sytuacji, ponieważ Sąd Najwyższy a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekli na rzecz frankowiczów. 

Dołącz do grupy wsparcia dla frankowiczów

Głównym celem grup wsparcia dla frankowiczów jest dzielenie się wiedzą w zakresie praw kredytobiorców, a także sposobów pozwalających na egzekwowanie swoich praw. Taka grupa łączy się mając jednego, wspólnego przeciwnika – bank. Nie można zapomnieć, że banki udzielając takich kredytów szybko się wzbogaciły w nieuczciwy dla kredytobiorców sposób. Ponadto, osoby skrzywdzone pozostały bez wsparcia przez rząd, mogą liczyć jedynie na siebie. Próbowali oni egzekwować swoje prawa, ale dopiero korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego pozwoliło ujednolicenie prawa i zmaksymalizowało szansę na zwycięstwo. Nie jest jednak to możliwebez właściwego wsparcia ekspertów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby wesprzeć frankowiczów było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na tego typu grupach wsparcia można znaleźć pomoc, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na wsparcie specjalistów. 

Jak zacząć dochodzić swoich praw? 

Mimo prawa, które stoi po stronie kredytobiorców problemem okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Niewiele osób może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki korzystnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując honorarium dopiero po zwycięstwie. Odsetek pozytywnie rozstrzygniętych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Ile kosztuje prowadzenie takiej sprawy? Jak dochodzić swoich praw? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu należy zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli zajdzie potrzeba powołania biegłych, wówczas koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Nie można zapomnieć, że do tego należy doliczyć koszt wynagrodzenia dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeżeli spór trafi do drugiej instancji, wówczas trzeba uiścić kolejne 2000 zł. Czasami ogólny koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest niemałym wydatkiem. Na szczęście mogą oni korzystać ze wsparcia specjalistów dzięki temu, że obecnie prawo jest po ich stronie. Adwokaci znaleźli metodę, żeby prowadzić sprawę bez początkowych kosztów. 

Pomoc dla frankowiczów – ważne jest doświadczenie i wiedza 

Po korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele kancelarii adwokackich jest chętnych do przyjmowania tego typu spraw z odroczonym honorarium. Nawet Ci kredytobiorcy, którzy nie mogli sobie pozwolić na wysokie koszty prowadzenia sprawy, w chwili obecnej coraz częściej szukają wsparcia u specjalistów. Mimo wszystko, aby wszystko szło gładko trzeba znaleźć właściwą kancelarię mającą doświadczenie w tego typu sprawach. Należy pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, dlatego nie każdy prawnik sobie z nim poradzi. Należy dokładnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, ponieważ niektóre przyjmują takie sprawy licząc na duży zysk, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto także zwrócić uwagę na to jaki zespół pracuje w danej kancelarii. Powinni w niej pracować nie tylko osoby świetnie znające prawo, ale również mający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Z tego powodu wiele kancelarii na pewno nie dałaby rady sobie z pomocą frankowiczom. Wiele doświadczonych kancelarii prawnych można spotkać np. w Gdańsku. Prawnicy do których uda się frankowicz muszą zaoferować całościowe podejście do sprawy, a nie tylko suchą poradę prawną. Umowa kredytowa musi być przeanalizowana indywidualnie, a później specjalista powinien zaoferować możliwe rozwiązania i perspektywę dalszej współpracy. Kolejnym etapem jest złożenie pozwu w imieniu kredytobiorcy, a następnie reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat doświadczony w tego typu sprawach będzie umiał uzyskać maksymalny zwrot pieniędzy przez bank. Po unieważnieniu umowy kredytowej można dążyć do usunięcia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank ma możliwość zapewnienia sobie całego zespołu doskonałych prawników. Jedynie kancelaria doświadczona w sprawach pomocy frankowiczom będzie znała kroki, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy kredytobiorca podejmie już decyzję o założeniu sprawy w sądzie, niezbędnych informacji i godnych polecenia ekspertów może znaleźć na grupach wsparcia działających w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom