Metody na pracę online dla 16 latków

Wielu młodych ludzi pragnie podjąć pracę przed skończeniem 18 lat. Od jakiego wieku jest to możliwe w zgodzie z przepisami prawa? Jakiego zatrudnienia szukać i gdzie? Zatrudnienie nieletnich dla pracodawców jest opłacalne, gdyż wiąże się z określonymi oszczędnościami, aczkolwiek warto pamiętać o spełnieniu paru wymogów. Obecnie możliwości są o wiele większe, a to dzięki dużemu rozwojowi nowoczesnych technologii, a ściślej mówiąc internetu. Nieletni poniżej 18 lat ma więc sposobność szukania pracy zdalnej, która umożliwi połączyć szkołę z dorabianiem pieniędzy, i umożliwi oszczędzić czas na dojazdach. Dlatego praca na odległość dla młodocianych cieszy się większą popularnością. 

Artkuł powstał w oparciu o informacje ze strony https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Zatrudnienie dla małoletnich- najważniejsze wymogi

Na początek należy zapytać kim właściwie jest osoba młodociana? Zgodnie z polskim prawem jest to osoba, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Według prawa odstępstwo od normy stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która zawarła w związek małżeński za pozwoleniem rodziców. To sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Oczywiście aby przedsiębiorca mógł zatrudnić osobę pomiędzy 16 a 18 rokiem życia musi być spełnione kilka wymogów. Przede wszystkim nieletni powinien ukończyć szkołę podstawową, a także przedłożyć zaświadczenie lekarskie, że taka praca nie zagraża ich zdrowiu. Zazwyczaj zatrudnienie takiej osoby ma miejsce w sytuacji przyuczenia do zawodu. Jeżeli nie ma właściwych umiejętności, zatrudnić można tylko do pracy niewymagającej. Opłaca się w takiej sytuacji poszukać pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia ten warunek. 

Zatrudnienie dla osób które nie ukończyły 16 lat

Powyższe zasady dotyczą niepełnoletnich od 16 roku życia, a czy istnieje szansa na zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie dziecka do 16 roku życia jest możliwe jedynie dla niektórych podmiotów gospodarczych. Wymogi te są regulowane przez kodeks cywilny. Nieletni może podjąć pracę w przedsiębiorstwach prowadzących działalność:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takim przypadku pracodawca musi zgłosić się do inspektora pracy w celu uzyskania odpowiedniego zezwolenia, oraz musi uzyskać od rodziców pisemne pozwolenie. Należy wspomnieć, że inspektor nie da pozwolenia, jeśli obowiązki są zbyt ciężkie i mogą przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, a także kiedy takie zatrudnienie nie pozwala na wypełniania obowiązku szkolnego. Praca, która może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia nieletniego to np.: praca przy uboju zwierząt, praca wymuszającą jednakową pozycję, praca polegająca na noszeniu zbyt dużych ciężarów oraz taka, gdzie jest spore ryzyko powstania wypadku. Na pewno taki pracownik nie może również pracować w godzinach ponadliczbowych, oraz w godzinach nocnych.

Gdzie małoletni może znaleźć zatrudnienie?

Istnieje dużo ciekawych ofert zatrudnienia dla młodzieży. Warto pamiętać, aby była to praca łatwa nie sprawiająca zagrożenia dla zdrowia. Małoletni może pracować m.in.:

 • zbierając owoce i warzywa- jest to praca jedynie sezonowa, ale chętnie wybierana przez nastolatków. W miesiącach letnich zapotrzebowanie na siłę roboczą wzrasta, a zatrudnienie osoby nieletniej jest doskonałym pomysłem.
 • W lokalach gastronomicznych- tutaj można podjąć zatrudnienie jako kelner, lub jako pomoc kucharza
 • Rozdawanie broszur reklamowych- jest to jedna z powszechniejszych zajęć dla nieletnich, nie są wymagane specjalne kwalifikacje.
 • Pomoc przy zajmowaniu się zwierzętami domowymi- spacery z psami, opieka nad kotami.
Oczywiście jest dużo więcej pomysłów zatrudnienia dla niepełnoletnich. To tylko niektóre pomysły z najczęstszych prac. Można także spróbować znaleźć zatrudnienie w specjalizacji, w której osoby nieletnie czują się dobrze. Takim przykładem jest robienie makijażu szczególnie przez nastolatki, lub robienie zdjęć. Wielu młodych ludzi spędza czas przy grach komputerowych, dlatego dla nich pracą marzeń może być testowanie gier. Oczywiście nie należy zapominać o możliwości pracy na odległość dla młodzieży, jest to możliwość warta przemyślenia, gdyż zazwyczaj można wykonywać ją w wygodnym dla siebie czasie. 

Propozycje pracy zdalnej dla 16 latka

Praca na odległość przez wzgląd na wygodę jest coraz bardziej popularna, nawet wśród ludzi młodych. Pozwala połączyć lekcje z zatrudnieniem, co więcej pozwala oszczędzić czas na dojazdach. Dzięki możliwościom jakie daje internet, nastolatkowie mają obecnie większe możliwości. Oto kilka propozycji pracy zdalnej, jakiej może szukać się młodzież:

 • Uzupełnianie ankiet- jedna z najpopularniejszych form dodatkowego zarobku w online. Poza tym nie trzeba podpisywania żadnych umów, wystarczy założyć profil na odpowiednim portalu. Pieniądze nie są co prawda najwyższe, ale na podstawowe kieszonkowe z pewnością wystarczy. Jest to doskonała praca zdalna od 16 lat, ale niektóre strony umożliwiają rejestrację już od 13 roku życia.
 • Pisanie-copywriting- to zajęcie wymaga znajomości przynajmniej zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależą od ilości tekstów, a także doświadczenia copywritera, dlatego jest to idealna praca zdalna dla 16 latka.
 • Pisanie bloga- to jest także praca bardziej wymagająca, idealnie by było gdyby małoletni prowadził bloga na temat związany z jego pasją. Wówczas z na pewno ilość czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnio coraz więcej ludzi, a szczególnie ludzi młodych próbuje swoich umiejętności w mediach społecznościowych. Wstawiają zdjęcia czy filmy przyciągające widzów. Oczywiście im popularniejsze konto, tym wyższe zarobki, które w tej sytuacji potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca online dzięki swym zaletom jest szczególnie polecana dla ludzi młodych. Z pewnością jest to praca lekka, która nie zagraża zdrowiu nastolatków, a także umożliwia jednoczesną naukę w szkole.