Karta kredytowa – z czym wiąże się jej posiadanie?

Prawie każdy polski bank oferuje teraz otworzenie karty kredytowej. Przeważnie istnieje jakaś opłata za wyrobienie jej oraz zerowe oprocentowanie jeśli tylko spłacimy ją bez opóźnień. Z tego powodu ten sposób płatności jest spotykany coraz częściej. Czym różni się karta kredytowa od karty płatniczej? Czy powinniśmy ją założyć i na co spojrzeć decydując się na nią?

Karta kredytowa – czym jest i do czego służy?

Główną różnicą między kartami kredytowymi, a debetowymi jest to kiedy i jak są wydawane. Żeby mieć kartę debetową obowiązkiem jest bycie właścicielem konta w banku i to właśnie do niego dopisywane są karty. Jeżeli natomiast mówimy o karcie kredytowej, to sposób wydawania jest zupełnie inny. Nie ma obowiązku posiadania konta, żeby posiadać kartę kredytową. W związku z tym, że nie jest ona dopisana do konta, to nie jest ważne ile mamy faktycznie środków. Decydując się na kartę kredytową bank daje nam jakiś limit, który na tej karcie jest udostępniony i tylko tyle pieniędzy możemy wypłacić. Po wyznaczonym przez bank terminie musimy spłacić to, co zabraliśmy z karty – zależnie od banku jest to od 40 do nawet 60 dni. Jeżeli nie opłacimy to punktualnie to nie musimy zapłacić żadnych odsetek.

O czym trzeba wiedzieć biorąc kartę kredytową?

Zamysł karty kredytowej jest fajny i wiele osób wyrabia ją, bo jest to wygodne albo kiedy potrzebują pieniędzy. Mechanizm jest niesamowicie łatwy – płacisz pieniędzmi banku, nie tymi, które masz na koncie, i spłacasz ten kredyt po z góry ustalonym czasie. Zdarza się, że jest to nawet 50-60 dni na spłatę. Czyli w dniu dzisiejszym masz możliwość wybrać się na zakupy, a oddasz te pieniądze za 2 miesiące. Aby jednak bankowi opłacało się wydawanie kart kredytowych to często daje klientowi jakąś listę wymagań do zrealizowania – inaczej bank może pobrać opłaty. Tak sytuacja wygląda na przykład przy opłacie za kartę. Jeżeli bank Ci ją wyda, a następnie nie będziesz jej używał, to zostanie pobrana opłata miesięczna. Czasem jest to kilka, innym razem kilkadziesiąt złotych. Następną pułapką są wypłaty z bankomatów, albo tworzenie przelewów bankowych. Te opcje najczęściej są dodatkowo odpłatne i nie jest to mała kwota – bank może pobrać od Ciebie z góry ustalony procent transakcji, którą wykonałeś i oprócz tego ma możliwość obciążyć Cię odsetkami. 

Jakie informacje znajdują się w rankingu kart kredytowych?

Przede wszystkim w rankingach kart kredytowych znajdziemy warunki aby ją dostać. Jeśli bank tylko podał tego typu dane to zostanie tam podane jakie mają być nasze zarobki, żeby złożyć wniosek o kartę kredytową, możemy znaleźć tam też dane o minimalnym wieku nowego klienta.

W dodatku w rankingu kart kredytowych znajdują się najczęściej opłaty oraz prowizje jakie bierze bank. Znajdziemy tam dane o tym, ile za kartę trzeba zapłacić na samym początku i czy pobierana jest dodatkowa opłata miesięczna lub roczna. Jaka jest wysokość oprocentowania jeśli nie spłacimy zadłużenia na czas i jakie kwoty trzeba zapłacić za ewentualne wypłaty z bankomatów. Następną bardzo istotną informacją, jaka jest w rankingu kart kredytowych, to czas na spłatę zadłużenia, podczas którego nie są nam pobierane odsetki.

Poza tym w rankingu kart kredytowych często znaleźć możemy wiadomości o różnych promocjach, jakie bank gwarantuje, albo o możliwych limitach. 

Reasumując – zakładając kartę kredytową powinno się być świadomym tej decyzji i nie podejmować jej pochopnie widząc promocję w banku. Niezmiernie prosto jest zbyt szybko wydać pieniądze z karty, co przeważnie tylko zaszkodzi. Powinno się więc dokładnie przeanalizować swoje możliwości i ofertę, jaką dostajemy a szczególnie spojrzeć na:

  • koszty utrzymania karty – czy zawsze się pojawiają, czy można ich uniknąć i jakie są warunki aby dodatkowych kosztów nie było,
  • czas na zapłatę za kartę – jak długi jest i jak go liczyć,
  • wypłaty z bankomatów oraz realizowanie przelewów – czy jest za to dodatkowa opłata i jak wysoka, a także czy do kwot tych od razu doliczane są odsetki,
  • jaki limit oferuje nam bank – zawsze warto przekalkulować czy damy radę oddać taką kwotę jeśli będzie taka konieczność. Jeśli nie to zdecydowanie zawnioskujcie o mniejszy limit.