Jednoosobowa działalność – czy warto zatrudnić biuro rachunkowe czy załatwiać rozliczenia samodzielnie?

Nie ulega wątpliwości, że założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej to kwestia ze wszech miar skomplikowana i wymagająca pełni poświęcenia. Jedną z niezwykle istotnych kwestii, o których należy pomyśleć już na samym początku, jest księgowość. Opcji jest w tym zakresie parę. Niektórzy decydują się na to, aby zatrudnić biuro rachunkowe, inni zatrudniają księgowego, a część przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości oraz rozliczanie wszelkich faktur.

Która opcja jest najbardziej korzystna?

Na to zagadnienie niestety nie ma najbardziej prawidłowej odpowiedzi, która wesprze każdego. Tak naprawdę bowiem wszystko zależy od danego przedsiębiorcy. Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą i jesteś osobą, która nie wie zupełnie nic na temat poszczególnych aspektów prawnych i finansowych prowadzenia przedsiębiorstwa, z pewnością biuro rachunkowe jest względnie bezpiecznym i opłacalnym rozwiązaniem. Co prawda będzie trzeba nieco za te usługi zapłacić, ale na pewno kwota będzie o wiele skromniejsza od prywatnej księgowej. Biuro rachunkowe zagwarantuje ci fachowe podejście oraz brak zbędnych zmartwień w kwestii tego, czy aby na pewno wszystko rozliczyłeś w prawidłowy sposób.

Może jednak samemu?

Jeśli jednak posiadasz znaczne doświadczenie w zakresie prowadzenia księgowości i chcesz zaoszczędzić możliwie jak najwięcej pieniędzy, biuro rachunkowe może nie być ci niezbędne. Powinieneś jednakowoż mieć na uwadze, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z mnóstwem spraw do załatwienia oraz ogromną liczbą obowiązków, więc możesz nie mieć czasu na rzetelne prowadzenie księgowości.

W większości wypadków w związku z tym lepiej jest zlecić ten zakres zadań profesjonalistom w tej dziedzinie. 

Szukasz Biuro rachunkowe Praga Południe, a może interesuje Cię inna część Warszawy?
W tak dużym mieście działa wiele biur rachunkowych. Na pewno znajdziesz rozwiązanie dla siebie.