Jakie wyróżniamy rodzaje mikroskopów?

Mikroskop umożliwia nam oglądanie malutkich eksponatów, których nie możemy ujrzeć bez powiększenia, a także takich które są widoczne, ale przyjrzenie się jakimś fragmentom i szczegółom jest wykluczone. Jest to urządzenie, które składa się z układu optycznego i mechanicznego. Układ optyczny odpowiada za właściwe oświetlenie badanego obiektu i jego powiększanie. Część mechaniczna zapewnia prawidłowe położenie części układu optycznego.

Jakie mikroskopy wyróżniamy?

Możemy znaleźć ogromne ilości przeróżnych mikroskopów, różniących się od siebie techniką w jaki się je użytkuje, przeznaczeniem oraz szczegółowością, którą gwarantują. Pierwsze mikroskopy były optyczne, jednak od tamtej pory podrasowano dosyć mocno te urządzenia i teraz rozróżnić możemy co najmniej kilkanaście różnych rodzajów mikroskopów. Są to między innymi mikroskop akustyczny, elektronowy, holograficzny, operacyjny, fluorescencyjny, pomiarowy i mikroskop konfokalny.

Jak działają różne rodzaje mikroskopów?

Mikroskopy mają inne sposoby działania, na przykład mikroskop akustyczny korzysta z fal ultradźwiękowych do otrzymywania powiększonego obrazu, a mikroskop holograficzny wykorzystuje pomiar natężenia i fazy promieniowania rozproszonego przez obiekt. Mikroskop atomowy dla odmiany używa do obrazowania wiązkę elektronów. Rozdzielczość urządzenia jest uzależniona od wielkości energii elektronów i długości fal. 

Niektóre mikroskopy są zmodyfikowanym typem mikroskopu świetlnego jak na przykład mikroskop pomiarowy, który wykorzystywany jest przy bezdotykowych pomiarach długości w układzie współrzędnych prostokątnych i biegunowych i kątów, lub mikroskop fluorescencyjny, który działa na zjawisku fluorescencji i fosforescencji, w zastępstwie, lub razem ze zjawiskami odbicia i absorpcji światła. Taka sytuacja jest również w przypadku mikroskopu stereoskopowego, który odróżnia się również tym, że ma dwa okulary, a nie jeden, dzięki czemu możliwe jest oglądanie trójwymiarowego obrazu.

Co to jest mikroskop konfokalny?

Mikroskop konfokalny jest inną odmianą mikroskopu świetlnego. Oznacza to, że do tworzenia obrazu korzysta z widma światła widzialnego. Wyróżniamy dwa mikroskopy konfokalne – jeden, który korzysta z wiązki promieni laserowych, i drugie, które wykorzystują punktowe światło białe.

Różnica między mikroskopią świetlną a konfokalną wygląda w ten sposób, że do soczewki mikroskopu konfokalnego przebija się jedynie światło z jednej płaszczyzny ogniskowania a nie jak w przypadku mikroskopu świetlnego, z całego przekroju próby. To daje większy kontrast a także rozdzielczość.

Mikroskop konfokalny bywa wykorzystywany w dermatologii podczas wykonywania nieinwazyjnych metod diagnostycznych. Pozwala ona na oglądanie skóry na żywym organizmie. Jest stosowany także w okulistyce. Umożliwia on gruntowne postawienie diagnozy chorób rogówki, ale też przy zastosowaniu mikroskopu konfokalnego możliwe jest obserwowanie procesów zapalnych albo guzów w spojówce.

Źródło: Kawaska – mikroskopy konfokalne