Jakie będą zmiany w księgowości w 2022 roku?

Przyszły rok szykuje dla nas dużo zmian w podatkach, a w konsekwencji w księgowości. Powstaje modernizacja Polski Ład, która ma dosyć mocno przemodelować aktualny system podatkowy. Jakie zmiany w kwocie wolnej od podatku i progach podatkowych czekają nas w przyszłym roku? Czy są tak dobre jak zostały przedstawione przez polityków, czy może jednak większość Polaków straci na nich więcej niż mogłoby zyskać? Na co powinny być przygotowane biura rachunkowe?

Wyższa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota wolna od podatku w bieżącym roku wynosi 8 tys. zł, a młodzi do 26 roku życia posiadają zerowy podatek. W przyszłym roku ma ona zostać zwiększona do 30 000 zł dla każdego, bez względu na wysokość zarobków. Dzięki temu prawie 70% emerytów oraz rencistów nie będzie wcale płacić PIT.

W Polsce od wielu lat nie były zmieniane progi podatkowe. To znaczy, że nie ważne, że kilka lat temu ludzie zarabiali dużo mniej niż obecnie – próg był identyczny jak aktualnie i wynosi 85 528 zł. W dzisiejszych czasach nie jest to suma niemożliwa do zarobienia w ciągu roku pracy i zwiększenie jej będzie bardzo dobrym krokiem. Drugi próg podatkowy będzie więc pojawiał się po przekroczeniu 120 000 zł.

Zmiany w składce zdrowotnej

W 2022 roku ulegną zmianom zasady na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Do tej pory była to zryczałtowana kwota i każdy przedsiębiorca, który miał biznes płacił taką samą kwotę za dany rok. Od następnego roku wszyscy przedsiębiorcy będą opłacali składkę, która będzie zależała od osiąganego dochodu. Oznacza to, że im większy dochód, tym wyższa będzie składka. Z tego powodu księgowość stanie się trudniejsza a to spowoduje, że biura księgowe w Gdyni i reszcie kraju dostaną więcej pracy.

W dodatku wszyscy podatnicy zostaną pozbawieni możliwości jej odliczenia. Oznacza to, że w przeciwieństwie do aktualnej sytuacji, od 2022 roku będziemy płacić cały podatek oraz składkę zdrowotną w wysokości 9%. Będzie to spory wzrost obciążeń podatkowych.

Kolejną zmianą ze składkami zdrowotnymi będzie konieczność opłacania ich przez członków zarządu spółek, którzy aktualnie nie muszą tego robić.

Czy pojawią się zmiany przy wypłatach gotówkowych?

Aktualnie przedsiębiorcy mają możliwość opłacania zobowiązań poprzez użycie gotówki do 15 000 zł. Jeżeli faktury wystawione są na większe sumy – niezbędne jest zastosowanie metody przelewem na rachunek bankowy kontrahenta. W następnym roku kwota ta zostanie zmodyfikowana i zostanie pomniejszona do 8 000 zł. Modyfikacja ta jest spowodowana tym, że wiele oszustw podatkowych jest właśnie za pomocą gotówki. Obniżając tę sumę zmusza się firmy do robienia większej ilości przelewów, a to za to daje większą transparentność.

Zachętą dla tego typu przedsiębiorców ma być ulga na terminal w podatku dochodowym. Innymi słowy wydatki na kupno i obsługę terminala płatniczego będzie można zaliczyć do kosztów osiągnięcia przychodu i ponownie odliczyć od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Zmian jest dużo i skierowane są one zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Więcej obowiązków będą miały osoby pracujące w biurach rachunkowych. Praca w księgowości wiąże się z koniecznością nabywania wciąż nowej wiedzy na temat podatków, dlatego warto odszukać takie biuro rachunkowe, gdzie księgowi będą mieli najnowszą wiedzę. Stuprocentowo odwiedzicie takie miejsce w Gdyni, np. https://ksiegowygdynia.pl/.

Możesz również polubić