Jak zadbać o książki i zeszyty szkolne?

Co roku na początku jesieni rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą zmierzyć się z dużym wydatkiem- zakupem podręczników szkolnych. Część osób decyduje się na książki całkowicie nowe z księgarń, a niektórzy kupują używane od starszych roczników. Warto zadbać o ich odpowiedni wygląd chociażby z przyczyn czysto ekonomicznych- takie książki można odsprzedać. Niezależnie od miejsca, gdzie książki zostaną zakupione, warto uczyć dzieci jak o nie dbać. Często w czerwcu podręczniki są bardzo zniszczone- pogniecione okładki, podarte kartki, wyrwane strony, rozlana herbata. Wszystko to sprawia, że takie podręczniki nadają się tylko do wyrzucenia i nie ma możliwości ich sprzedaży. Ten problem dotyka nie tylko książek. Problemem są również zeszyty. Ale czy po zakończeniu roku warto trzymać stare zeszyty? Oczywiście, że tak! Szczególnie że, na zakończenie szkoły podstawowej, czy liceum są egzaminy, do których warto przygotowywać się z dawnych notatek. Aby tak było, warto o nie właściwie zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na zeszyty

Jak należy przechowywać podręczniki i zeszyty?

Szacunek do książek powinien być zaszczepiony już od najmłodszych lat. Warto zadbać, aby dzieci już od wczesnego dzieciństwa potrafiły odpowiednio obchodzić się z książkami. Pozwoli to w późniejszym czasie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się zużywają niż książka, którą czyta się tylko raz i potem odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki należy rozpocząć już na etapie przechowywania. Przede wszystkim książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są złymi miejscami do trzymania tego typu rzeczy. Oczywiście należy także za wszelką cenę unikać zalania. Nie dość, że może to rozmazać tekst, dodatkowo takie kartki mocno się marszczą. Po skorzystaniu z książki, najlepiej odłożyć ją na miejsce i ustawić w pionie, zapobiegnie to gnieceniu i przedarciu okładki. 

Jak nosić książki i zeszyty do szkoły?

Z pewnością dużo uszkodzeń powstaje w czasie transportu książek. Zazwyczaj w plecaku szkolnym bardzo się gniotą, gdyż uczniowie układają je tam niedbale. Co więcej takie podręczniki, czy zeszyty mają często styczność z jedzeniem, co bardzo im szkodzi. Zdarza się, że podczas wyciągania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy strony wpadnie jakiś przedmiot, który może pognieść strony. Warto książki i zeszyty nosić w plecaku w oddzielnej przegrodzie niż śniadanie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Dodatkowe zabezpieczenie zeszytów i podręczników

Oczywiście podstawą na co dzień w dbaniu o podręczniki szkolne i zeszyty jest właściwe ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie znaczy to jednak, że nie warto dodatkowo je zabezpieczyć. Książki, szczególnie te, które dzieci codziennie noszą do szkoły można dodatkowo obłożyć specjalnie do tego służącą okładką. Obwoluty na książki zabezpieczą je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli zechcemy zakupić foliowe okładki na książki, zapobiegnie to negatywnemu działaniu wilgoci na delikatne strony.  W sklepach papierniczych jest duży wybór okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Warto zdecydować się także na pewien wzór obwoluty i kupić od razu pełen komplet. Oczywiście obwoluty trzeba odpowiednio dobrać do wielkości książki. Nie wszystkie książki są tradycyjnych wymiarów, czasami trzeba iść do sklepu z zestawem książek, aby sprzedawca mógł dopasować właściwe. Na rynku są również obwoluty samoprzylepne. Jest to permanentny sposób nazabezpieczenie książek. Takiej okładki nie da się już zdjąć bez zniszczenia książki. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten rodzaj zabezpieczenia, są one bardzo polecane szczególnie dla książek z miękką okładką, i tych z nietypowymi wymiarami. Wystarczy zakupić taką obwolutę i samodzielnie obkleić książki, nie trzeba specjalnie wybierać się do sklepu aby dobrać odpowiedni rozmiar. Jeżeli chodzi o zeszyty, szczególnie te, w których znajdują się ważne notatki, również można je zabezpieczyć. Zazwyczaj okładki na zeszyty są typowych rozmiarów, i wystarczy poinformować sprzedawcę jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie podręczniki dzieci przynoszą do szkoły. Te, które często przechowywane są w domu nie ma potrzeby wyposażać w okładkę. Wystarczy jedynie staranne ich przechowywanie w odpowiednim miejscu w domu.

Czy w książkach można robić notatki?

Często w czasie lekcji trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeżeli po skończeniu roku szkolnego planujemy sprzedaż takiej książki, nie warto to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego wykorzystać ołówek, który później można bez problemu wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to książek z zadaniami. Tego typu książki są zazwyczaj jednorazowe. Nawet jeśli uczeń rozwiązuje zadania miękkim ołówkiem, zazwyczaj na papierze zostaje, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o książki czy lektury szkolne, można dbać o pisanie w nich jedynie ołówkiem, który później można łatwo wymazać. Zadbany podręcznik ma zdecydowanie większą wartość, niż jego podniszczony odpowiednik, dlatego chociażby ze względów ekonomicznych można dbać o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet staranne zabezpieczenia i okładki nie dadzą rady, jeśli dziecko nie będzie nauczone dbałości o książki i zeszyty.