Jak wygląda praca w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które za właścicieli firmy podlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. W wielu przypadkach prowadzi dodatkowo dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i opracowywanie deklaracji PIT. Do obowiązków dobrego biura rachunkowego należy dodatkowo tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i małe firmy bardzo często wolą podjąć współpracę z biurem rachunkowym, niż zajmować się księgowością samemu.

Jakie biuro rachunkowe będzie najlepsze dla mnie?

W Warszawie znajdziemy niesamowicie dużo biur księgowych. Będą to zarówno niewielkie rodzinne przedsiębiorstwa, wielkie firmy przyjmujące do pracy kilkadziesiąt księgowych, ale także ogólnopolskie biura rachunkowe online. Bez wątpienia ciężko jest wybrać , która będzie pasować wszystkim.

Warto zweryfikować, czy przedsiębiorstwo, któremu chcesz zostawić całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby być księgowym. Nie jest niezbędne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy zostawiać odpowiedzialność firmie, która może nie znać się na księgowości.

Kolejną rzeczą, którą powinno się sprawdzić jest obecność tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe oferują określonego pracownika, który ma za zadanie opiekować się Twoją firmą. Najczęściej masz bezpośredni kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie dokumenty o Tobie zawsze przy sobie. Korzystniejsze cenowo przedsiębiorstwa często nie mają takich opcji i za każdym razem, kiedy potrzebujesz jakiś informacji powinieneś dzwonić na ogólnodostępną infolinię i czekać, aż przypadkowy konsultant odszuka Twoje dane.

Czy opłaca się współpraca z biurem rachunkowym?

W szczególności warto podjąć się współpracy z biurem rachunkowym ponieważ jest to ogromna oszczędność czasu. Kierując firmą nierzadko lepiej jest poświęcić go na przyciąganie nowych kontrahentów, lub lepszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne prowadzenie dokumentacji rachunkowej. Poza tym – aby poprawnie prowadzić księgowość w firmie konieczne jest bieżące zaznajamianie się z ciągle zmienianymi ustawami w zakresie finansów.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeśli oddasz niepoprawny protokół do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, a na dobitkę, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W sytuacji kiedy opłacasz niezawodne biuro rachunkowe – to ono odpowiada za zrobione błędy.

Możesz również polubić