Jak ważna jest specjalizacja adwokata?

W teorii każdy prawnik może podjąć się prowadzenia tak samo sprawy cywilnej jak i karnej. Często zdarza się sytuacja gdy prawnik tego samego dnia idzie na rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc popularniejsze stają się wyspecjalizowane kancelarie prawnicze, które nie przyjmują każdej sprawy? Jakie wyróżniamy specjalizacje u adwokatów i dlaczego są takie istotne? Co powoduje, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie adwokackie są niezmiernie powszechne, a w mniejszych miastach wciąż ludzie nie przekonali się do tego modelu?

Kancelarie prawne butiki – czym są i jak pracują?

Od około 10 lat w naszym kraju można zobaczyć kancelarie prawnicze, które noszą nazwę butików. Są to kancelarie bardzo wyspecjalizowane i zajmują się jedynie takimi sprawami, które wpisują się w ich dziedzinę pracy. Chodzi o to, że prawnicy będący w kancelarii o specjalizacji prawa spółek nie zajmą się sprawą rozwodową. Są one dosyć popularne w Warszawie, mimo, że małe miasta dalej nie chcą wypróbować tego stylu działania. Spowodowane jest to tym, że nie ma w nich aż tak wielkiego zapotrzebowania na adwokatów i nawet tych niewyspecjalizowanych kancelarii adwokackich nie potrzeba tam za wiele.

Prawo zmienia się bardzo szybko i bycie na bieżąco z aktualizacjami w reformach z każdej dziedziny jest po prostu nierealne. Jeżeli adwokaci specjalizują się tylko w konkretnej dziedzinie prawa to mogą być na bieżąco z kolejnymi aktualizacjami, a co za tym idzie zagwarantują szybsze i bardziej wysokiej klasy obsłużenie klienta. Kancelaria ta nie przyjmie sprawy z pozostałych dziedzin gdyż będzie to wymagało niezmiernie długiego czasu na wdrożenie się. Jasne, że jest to rezygnacja, ale wyrobienie prestiżu i opisywanie się jako wyprofilowana kancelaria adwokacka może sprawić, że więcej klientów mających potrzebę aby rozwiązać swój problem w danej dziedzinie pójdzie się właśnie do niej, a nie do zajmującej się wszystkim kancelarii. Dzięki posiadaniu specjalizacji zmniejszamy konkurencję na rynku.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Znajdując dziedzinę prawa, w której czujemy się bardzo pewnie, jesteśmy o wiele bardziej atrakcyjni dla klientów. My nie nie zastanawiamy się czy oferujemy dobre jakościowo usługi, a klient nie musi zastanawiać się czy dobrze zrobił oddając nam swoją sprawę. Nie jest możliwe aby prawnik był fachowcem w każdej dziedzinie, a prowadzenie spraw z prawa rodzinnego i karnego jednocześnie sprawi tylko, że utkniemy w dokumentach dotyczących obu i ostatecznie nie będziemy mogli perfekcyjnie poprowadzić żadnej z nich.

Jeśli jesteś adwokatem to z pewnością jest dla Ciebie istotne żeby znaleźć dobre miejsce pracy, gdzie każdy będzie dostrzegał pracę, jaką wykonujesz. Dla wykwalifikowanej kancelarii adwokackiej przygotowanie pracownika nie jest łatwym zadaniem i wymaga to nakładu pracy, z tego powodu zależy im na utrzymaniu adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo obszerne i można je podzielić na prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne i karne, a te można podzielić na jeszcze większą ilość bardziej drobiazgowych specjalizacji, w konsekwencji każdy może odnaleźć coś w czym będzie czuł się pewnie i co będzie jego silną stroną.

Jakie specjalizacje opłaca się wybrać?

Możliwe są w zasadzie dwa rozwiązania – można zająć się bardzo popularną dziedziną prawa, w której bardzo dużo się dzieje i wtedy można liczyć na dużą ilość klientów, albo zrobić całkowicie na odwrót i zająć się rzadko spotykanym kierunkiem. Przy tym drugim rozwiązaniu może się okazać, że będziesz jednym z niewielu adwokatów, którzy pracują z tą dziedziną prawa. W konsekwencji większość klientów będzie się zwracać od razu do Ciebie.

Podczas wybierania specjalizacji dobrze jest zapytać samego siebie z jaką dziedziną chcemy mieć kontakt codziennie. Jeśli przerażają nas zabójstwa to prawdopodobnie nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, ponieważ zajmowanie się takimi sprawami może być dla nas zbyt trudne.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na miejsce, w którym planujemy pracować jako prawnik. W miejscowościach na południu Polski może nie być potrzebna kancelaria adwokacka specjalizująca się w prawie morskim, a w Warszawie w przeciwieństwie do mniejszych miejscowości mogą być niezbędni prawnicy specjalizujący się w relacjach międzynarodowych.

Co roku na rynku pojawia się wielu nowych absolwentów prawa, którzy mają dużą konkurencję. Warto więc wyróżnić się w pewien sposób, aby nie zostać następnym adwokatem od wszystkiego i od niczego.

Tekst na podstawie informacji ze strony: https://adwokat-topczewska.pl/