Jak uczy się angielskiego w przedszkolu?

Jakie są metody nauki języka angielskiego w przedszkolu?

Zobaczyć można wiele metod nauki i zupełnie inne będą zastosowane dla młodzieży, a inne przy dzieciach w wieku przedszkolnym. W przypadku takich małych dzieci przeważnie wykorzystywane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • metoda reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Przykładowo metoda sensoryczna wprowadza dużą ilość gier i zabaw w języku obcym, co za tym idzie jest idealna zarówno dla mniejszych, jak i trochę starszych dzieci. Nauka za pomocą metody reagowania całym ciałem też jest popularna w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż oparta jest na reakcji motorycznej dziecka. Często używana metoda komunikacyjna widywana jest przy dzieciach, które umieją już trochę język i zakłada ona, że od początku dzieci nie używają języka ojczystego.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej używanych sposobów nauki języka obcego w przypadku przedszkoli niepublicznych jest immersja. Jest ona tak popularna i posiada rzeszę swoich zwolenników, ponieważ polega na nauce przedszkolaków języka obcego, bez przekładania na język ojczysty. W konsekwencji pociechy zdobywają umiejętności językowe instynktownie, tak jak dzieje się to z językiem ojczystym. Tym sposobem angielskiego najczęściej uczy się w przedszkolach niepublicznych dwujęzycznych, gdzie zatrudniani są osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci wykorzystują języka angielskiego w codziennych scenkach – podczas gier, posiłków czy też spacerów. Daje to niesamowite efekty i powoduje, że maluchy nie stresują się podczas używania go i nie myślą wciąż o tym, czy dobrego czasu wykorzystali, jak to ma miejsce u dzieci starszych. 

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o dobrą naukę języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im są młodsze, tym szybciej i prościej uczą się języka. U starszych dzieci ciężej jest użyć część z metod, chociażby niezmiernie lubianą immersję. Dzieci w wieku przedszkolnym ekspresowo uczą się nowych słówek i prostych zdań. Rewelacyjnie także sprawdza się w ich przypadku nauka poprzez zabawę, co zazwyczaj nie jest dobrym wyborem w przypadku uczniów w wieku szkolnym. Dobrze jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki przedszkolaków. To co najważniejsze, to przedszkolaki mają krótki czas koncentracji i lepiej nie planować kilku godzin nauki na raz. Lubią naśladować innych, więc świetnie zdadzą egzamin zabawy w teatrzyk. No i na koniec – przedszkolaki błyskawicznie uczą się przez doświadczenia, które aktywizują zmysły. Z tego powodu świetnie jest uczyć je przy pomocy metod naturalnych, gdzie nie muszą siedzieć w ławce, ale bawić się oraz powtarzać rymowanki, albo śpiewać piosenki. 
Niezmiernie ważne jest znalezienie właściwego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą wiedzieli jak zająć się takimi maluchami. Doskonale sprawdzi się więc przedszkole angielskie w Łomiankach.