Jak przygotować dziecko na pójście do żłobka?

Twoje dziecko jest już zapisane do żłobka i nie możesz przestać myśleć jak dopiąć wszystko na ostatni guzik? A może właśnie rozważasz zapisanie go i myślisz co sprawia mu trudność, z czym może sobie nie poradzić, a co będzie dla niego łatwizną? Jeżeli do debiutu jest kilka tygodni to pewnie nada się dla Ciebie lista zakupów. Dobrze jest więc pomyśleć o tym wszystkim zawczasu i nie odkładać tego na dzień przed.

Nastawienie dziecka i rodzica do żłobka

Najistotniejsze co musisz dopilnować zanim dziecko pójdzie do żłobka to pozytywna postawa. Chodzi tutaj zarówno o Twój sposób bycia, jak i o myśli brzdąca. Daj sobie czas na wytłumaczenie pociesze, że zostaje z innymi dziećmi i Ciociami na parę godzin, że będzie to fajny czas, a potem do końca dnia będziecie razem. 

Pamiętaj, że dziecku dość szybko udzieli się Twój nastrój. Jeżeli będziesz poddenerwowana, przestraszona i źle nastawiona do tego pomysłu – maluch w kilka chwil złapie to zachowanie. Najprawdopodobniej masz taką sposobność, więc zostaw go na początku tylko na 2-3 godziny i delikatnie wydłużaj czas. Dzięki temu ty nie będziesz zestresowana, że od razu rozstajesz się z dzieckiem w obcym miejscu na pół dnia, i maluch będzie w swoim tempie wdrażał się do coraz dłuższych wizyt w żłobku.

Na pewno wiesz, że odpowiednia placówka oszczędzi Ci wielu negatywnych myśli. Placówka Kraina Kubusia w mieście Gorzów Wielkopolski bankowo zapewni Twojemu dziecku odpowiednią troskę .

Na co zwrócić uwagę od pierwszych tygodni życia dziecka?

Już na początkowym etapie życia dziecka masz możliwość rozpocząć przygotowywać go do żłobka. Przyzwyczajaj malucha do tego, że wychodzisz. Często zostawiaj go z babcią albo ciocią. Zabieraj w nowe miejsca i pozwól eksplorować naturę. Ucz niezależności. Pozwalaj maluchowi bawić się samemu, ale też daj mu przebywać z innymi dziećmi jeśli masz taką możliwość, pozwoli mu to na szybsze odnalezienie się w grupie.

Co zabrać ze sobą pierwszego dnia w żłobku

Weź dla dziecka jego ulubionego pluszaka i kocyk, smoczek, jeżeli go używa i plastikowy kubek do picia. Do tego obowiązkowo brzdąc musi mieć ze sobą zapasowe buty i ubranka na zmianę. Jeżeli Twoje dziecko nie załatwia się na nocnik to przynieś do żłobka body, w innym przypadku zabierz majteczki. Do tego pidżamka, koszulki z długim i krótkim rękawkiem, spodenki, sweterek, bluzę i skarpetki. Pamiętaj o pieluszkach, jeśli Twój potomek je nosi. Często przydają się też chusteczki nawilżane.

W podsumowaniu rzecz trochę oczywista, ale zdecydowanie najważniejsza. Uśmiech! Uśmiechnięty rodzic to mniej zaniepokojone dziecko, a przecież żłobek nie ma być dla malucha przykrym obowiązkiem tylko przyjemnością i fantastycznie spędzonym czasem.

Możesz również polubić