Czym się różni ukulele sopranowe od tenorowego i które będzie dla Ciebie idealne?

Jeżeli właśnie postanowiłeś zacząć naukę gry na ukulele to prawdopodobnie wpisałeś w wyszukiwarkę: ukulele i pojawiło Ci się kilka przeróżnych rodzajów. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale istnieje również pare innych rodzajów, przykładowo koncertowe czy barytonowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich jest polecany dla innych osób, a początkujący muzyk będzie miał spory problem przy wyborze dostosowanego instrumentu.

Ukulele sopranowe czy tenorowe – czym się różnią?

Podstawowa rozbieżność między tymi dwoma instrumentami to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe za to będzie cechowało się głęboką barwą dźwięku.

Druga różnica to rozmiar. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i jego długość to około 53cm. Tenorowe za to jest sporo dłuższe bo mierzy aż 66cm. To ukulele powinno być doskonałe dla osób, które już są doświadczone w grze lub kiedyś już miały styczność z gitarami. Będzie też idealne dla osób o grubszych i większych palcach, ponieważ progi mają szerokie rozstawienie. Jedno jest jasne – oryginalne ukulele zawsze będzie mieć 4 struny. W sklepach możecie znaleźć ukulele 6 strunowe, ale nie jest to typowe ukulele tylko guitalele.

Ostatnia już rozbieżność, która jest połączona trochę z wielkością instrumentu to ilość progów. Zważywszy na to, że różne typy ukulele mają różne rozmiary, ukulele sopranowe posiada mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Najczęściej ukulele sopranowe ma od 12 do 15 progów, a większe od 17 do 19. Można tu także napomknąć o ukulele koncertowym, które jest średniej wielkości, dłuższe od sopranowego, mniejsze od tenorowego i posiada 15-17 progów.

Z czego wykonane jest ukulele?

Ukulele zwykle robione jest z drewna. Tutaj można wskazać kilka najczęściej spotykanych typów, na przykład mahoń, świerk czy najczęściej spotykane na Hawajach drewno koa. Jednak drewno to nie jest jedyny materiał, z jakiego jest tworzone ukulele. Na rynku można znaleźć również instrumenty wykonane z włókna węglowego lub tworzywa ABS, które jest połączone z drewnem. Oprócz tego istnieją również takie wykonane ze sklejki. Kosztują niemal dwa razy mniej niż te z litego drewna.

Materiał, z jakiego jest zrobione ukulele wpływa na dźwięk jaki wydaje, na przykład instrument wykonany z włókna węglowego jest bardziej głośny i ma bardziej wyraźną barwę niż takie wykonane z drewna. Różnica między barwą dźwięku ukulele z litego drewna a tego ze sklejki jest nieznacząca.

Jakie ukulele będzie dobre dla początkującego?

Wybierając ukulele powinno się najpierw wybrać jego odpowiedni dla nas typ. Ukulele sopranowe ma najmniejsze gabaryty i zdecydowanie nie będzie pasowało osobie o wiekszych dłoniach i większych palcach. Prawdopodobnie może mieć kłopot ze złapaniem odpowiednich chwytów. Powinno być za to idealne dla dziecka albo niewysokiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało początkującemu, więc jest to raczej model dla doświadczonych ukulelistów, albo dla tych z dużymi dłońmi.

Następną kwestią jest tworzywo,z którego jest stworzone ukulele. Jeżeli instrument będzie dla dziecka, albo będziemy z nim przemieszczać się, alternatywą powinno być kupienie takiego z tworzywa sztucznego, które jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy rysy. Musimy jednak uwzględnić wtedy, że dźwięk może nie być tak ciepły i charakterystyczny. Jeśli natomiast planujemy kupić ukulele z drewna, a jesteśmy początkujący i nie wiemy, czy za jakiś czas gra na instrumencie nie przestanie nam się podobać – pomyślmy, czy nie lepiej jednak kupić takie wykonane ze sklejki. Kosztuje ono niemal dwa razy mniej, a wydźwięk jest bardzo podobny do takiego z litego drewna.

Ostatnią istotną kwestią jest dokładne obejrzenie instrumentu. Chodzi tutaj o to, czy każde złączenie jest dobrze zrobione, czy gryf nie jest krzywy i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Te rzeczy mają duży wpływ na jakość gry, a przez to, mogą sprawić, że amator może się zrazić.

Możesz również polubić