Czym są kryptowaluty?

natychmiastwchodzi kolejny, co jest gwarancją niezawodności systemu. Oczywiście takie rozwiązanie ma też pewne wady. Na pewno jest wydłużony czas transakcji, ponieważ zazwyczaj zdolności obliczeniowe użytkowników są za słabe. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ obsługa takich transakcji wykorzystuje ogromne ilości energii elektrycznej. 

Gdzie odbywa się handel kryptowalutami?

Większość transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut odbywa się na kryptogiełdach. Jest to miejsce oferujące wyjątkowo niskie kwoty transakcji, oraz komfort. W tym przypadku wyłącznym kosztem jest prowizja, ponieważ kryptogiełdy nie pobierają opłat za założenie konta. Obecnie powstało wiele kryptogiełd proponującej przeróżne waluty wirtualne, różnią się również między sobą jakością zapewnianego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji należy zapoznać się z rankingiem giełd kryptowalut, aby mieć możliwość wybrania najodpowiedniejszej. Oczywiście giełda nie jest wyłączną opcją. Istnieje również możliwość zakupu kryptowalut:
  • w kantorze z wirtualną walutą,
  • od innego użytkownika kryptowalut,
  • w bitomacie.
Oczywiście nie każda kryptowaluta będzie dostępna w wyżej wymienionych miejscach, zdecydowanie największy wybór będzie na giełdach. 

Gdzie trzyma się kryptowaluty

Kiedy już zostaniemy posiadaczami kryptowaluty przez np. zakup na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu powstały tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel posiada dwa klucze- prywatny i publiczny. Klucz publiczny można udostępnić innym uczestnikom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny jak sama nazwa wskazuje jest wyłącznie do naszego użytku i potrzebny jest do logowania do naszego portfela. Z jego pomocą można rozporządzać zgromadzonymi środkami. Oczywiście nie można dopuścić do przejęcia klucza przez inne osoby. Sprawi to do przejęcia naszego portfela przez osoby nieuprawnione. W sytuacji kryptowalut nie ma opcji oszustwa. To dzięki temu, że każda jednostka posiada unikalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowości między rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest natychmiast usuwana przez system. 

Jak odbywa się płatność kryptowalutami?

Jak wyglądają transakcje z użyciem kryptowalut? To nic innego jak ich przelewanie pomiędzy portfelami, a w następnej kolejności weryfikacja poszczególnych transakcji przez użytkowników danej sieci. Aby transakcja była możliwa dany podmiot musi oczywiście udostępnić możliwość rozliczania się w ten sposób. Kryptowalutami oczywiście można także handlować na kryptogiełdach. W przypadku portfeli walut wirtualnych wyjątkowo istotną kwestią jest troska o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można pozwolić na utratę prywatnego szyfru, ponieważ nie ma możliwości jego odzyskania. Niestety, jeżeli już stracimy klucz właściciel traci nieodwracalnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Warto wspomnieć, że w chwili obecnej najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób płatności staje się coraz sławniejszy i coraz więcej sklepów udostępnia opcję płacenia walutą wirtualną. W tym momencie w obrocie jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym bez wątpienia powinno się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.