Czy branża IT skorzysta z Nowego Ładu?

Ostatnimi czasy czołówki stron www przejął Nowy Ład. Wdrażany przez rząd program ekonomiczny, znacznie wpłynie na portfele Polaków. Polski Ład ma być w założeniu kontratakiem na skutki pandemii COVID-19. Restrykcje związane z COVIDem mocno wstrząsnęły wieloma sektorami. Jedną z dziedzin, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Możliwość pracy z domu spowodowała, że IT się rozrosło. Pracowników przyciągają przede wszystkim niezłe zarobki i elastyczność. Jednak rządowy plan gospodarczy nie ominął tej branży. Jak rzutuje on na pracowników IT? Jak powinni oni się rozliczać?

Sektor IT wobec Nowego Ładu

Powinniśmy zacząć od tego, że program zaakceptowany przez władzę jest maksymalnie skomplikowany. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim twierdzą, że mnogość interpretacji jest szokująca.

Inną istotną kwestią jest to, że wielu programistów pracuje na własnej działalności gospodarczej. Aby  być na bieżąco konieczne dla tego typu pracownika jest rzetelne biuro rachunkowe. Nie jest łatwo prowadzić księgowość w obliczu zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Rząd utrzymuje, że na Nowym Ładzie skorzysta ponad 90% podatników.

Póki co wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych przewidywań. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa dla programistów ma wynieść 12%. Jest to zmianę na korzyść, w porównaniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Jednak ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów osiągnięcia przychodu.

Czy byt programistów się pogorszy przez zmiany?

Paradoksalnie najmniej muszą obawiać pracownicy uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto rocznie. Nie przekroczą oni II progu podatkowego, który wiąże się z większym oprocentowaniem. Mają też możliwość rozliczania się przez ryczałt. Ponadto mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Zapotrzebowanie w sektorze jest szczególnie na ludzi z doświadczeniem. Mogą one liczyć na wyższe wypłaty. Powoduje to, że często przekraczają one II próg podatkowy(32%). Zakładając brak ulg daje to stratę wielkości 6% w skali roku.

Mimo zmian, w IT rośnie zarówno popyt, jak i podaż. W związku z tym zarobki tutaj regularnie pną się do góry. Aktualnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą danych, cyberbezpieczeństwem czy AI. To właśnie eksperci znający się na najnowszych technologiach mogą oczekiwać najwyższych zarobków.

Nowy Ład, IT i prowadzenie rachunkowości

Więc. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Ważne aby w ciągłej karuzeli reform rozliczeniowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można we własnym zakresie prowadzić księgowość. Dobrze jest jednak mieć rzetelną osobę do konsultacji.

Praca w rachunkowości pod pewnymi względami przypomina pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) z domowego zacisza i wymusza znajomość(i) wszelkich zmian.

Nawet w sieci możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to nieistotne. W dobie połączeń zdalnych takie ograniczenia odchodzą do lamusa. Księgowy z wybranego miejsca na globie może nam pomóc w wyborze o najlepszym dla nas planie prowadzenia aktywności gospodarczej. Może też stale doradzać nam i informować o wszelkich nowościach w obrębie interesującego nas sektora. A te czasami wdrażane są niepostrzeżenie. 

Możesz również polubić