Czego obawia się student? Słów kilka o ubezpieczeniach studenckich

Jesteś studentem? Czy może dopiero wybierasz się na wybraną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?

Czeka Cię cudowny i pracowity czas zapełniony po brzegi nauką ciekawych rzeczy, poznawaniem nowych przyjaciół a może też podróży i wymian studenckich? Wśród tych wszystkich wspaniałych przeżyć i doświadczeń pamiętaj o tym co najważniejsze mianowicie o swoim zdrowiu. Przeczytaj by dowiedzieć się, jakie istnieją opcje ubezpieczeń dla studentów. Jak długo obowiązuje takie ubezpieczenie a także czy warto kupić też NNW? 

Ubezpieczenie na czas nauki – dotyczy się też osób studiujących?

Osoby uczące się na wyższych uczelniach,które mają pomiędzy 18 a 26 lat, obejmuje w dalszym ciągu ubezpieczenie zdrowotne w okresie kontynuowania edukacji. Ubezpieczenie studenckie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest obligatoryjne oraz przebiega staraćna 2 sposoby:

  1. poprzez uczelnię
  2. poprzez członków rodziny, którzy są osobami pracującymi

Jeśli student nie posiada członka ,kto pracuje przykładowo kiedy jego rodzice nie żyją,lub nie posiadają ubezpieczenia, uczelnia może zgłosić takiego studenta do ubezpieczenia w ramach NFZ . Istotne jest w tym wypadku jedynie to żeby zasygnalizować fak ten władzom uczelni. W wypadku gdy dorosły student małżonkiem/małżonką, zgłaszającym go do NFZ może być też współmałżonek,który pracuje.

Podczas gdy żak nie może zostać ubezpieczona poprzez NFZ poprzez żadnego członka rodziny, może zgłosić go uczelnia, ale tylko na specjalny wniosek.

Z ubezpieczenia zdrowotnego osoba studiująca może skorzystać przez cały czas studiów aż do 4 miesięcy od studiów ukończenia. 

Istotne żeby wspomnieć o tym, że żacy, którzy mają ponad 26 lat nie mają możliwości by korzystać z ubezpieczenia zgłaszanego przez rodzicieli lub opiekunów prawnych. W takim razie ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ zapewnia uczelnia. Aby to wykorzystać trzeba przedłożyć na uczelni odpowiedni wniosek w tym celu.

NNW co to za ubezpieczenie i co powinno zawierać?

NNW to zabezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czas studiów jest z reguły bardzo okresem zwiększonej intensywności,warto w takim okresie bardziej zadbać o zabezpieczenie swojego zdrowia ,poprzez kupno nadprogramowej polisy. Polisa ta dla osoby studiującej jest nadprogramowym zabezpieczeniem, jakie można dostosować do własnych potrzeb. Pełni ona wsparcie finansowe w momencie nieszczęśliwego wypadku czy też pobytu w szpitalu. Polisę tą można wybrać samemu lub użyć tej proponowanej poprzez uczelnię.

Warto w tym miejscu powiedzieć,że polisa oferowana przez uniwersytety jest ubezpieczeniem grupowym. Do zalet należy tutaj niska cena takiego ubezpieczenia, jednak jest to powiązane z bardzo niską kwotą odszkodowań w razie wypadków. Z tego powodu jeśli jesteś bardziej narażony na ryzyko wypadków przykładowo przez regularne podróżowanie lub uprawianie niebezpiecznych rodzajów sportu jak przykładowo jeździectwo, zastanów się nad wykupieniem nadprogramowe polisy, może okazać się przydatna.

Na rynku są też ubezpieczenia oferujące łączenie NNW z ochroną w wypadku nastąpienia różnych chorób. Gdy chcesz zabezpieczyć sobie kompleksową ochronę może opłaci się zastanowić się nad taką opcją.

Czym są karty studenckie i do czego są pomocne?

Karty studenckie posiadają wielofunkcyjny charakter co czyni,że są bardzo popularne. Po pierwsze,gdy kupujemy kartę studencką, otrzymujemy całoroczny dostęp do ubezpieczenia NNW dla żaków. Wspomniana karta jest pewnym zabezpieczeniem,jednak nie daje gwarancji zabezpieczenia w wypadku wszystkich zdarzeń, które mogą się Tobie wydarzyć. Istnieje trochę wariantów kart,które można dostosować do swych upodobań np. ubezpieczać Cię w trakcie uprawiania ryzykownych sportów, lub w czasie wykonywania praktyk studenckich. Karty zapewniają dodatkową przydającą się funkcję a dokładnie mówiąc, uprawniają do korzystania  z rabatów przykładowo z transportu publicznego czy kawiarni.

Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa

W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uczelnie próczNNW wymagają teżwyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Karta ta jest potwierdzeniem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do korzystania z opieki medycznej dzięki porozumieniupaństw członkowskich unii europejskiej w obszarze opieki zdrowotnej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Jest możliwość zrobienia tego w wojewódzkim oddziale NFZ, po wypełnieniu wniosku. Teraz dokument ten można bez trudu wyrobić również przez internet.

***

Wariantów ubezpieczeń studenckich jest wiele. Opłaca się zapoznać się ze wszystkimi aby dokonać wyboru odpowiedniego dla siebie i czuć się swobodnie oraz bezpiecznie w czasie studiowania.

Możesz również polubić