Chirurg stomatologiczny – czym się zajmuje? Czym różni się od dentysty?

Nie da się ukryć, że w sytuacji bólu zębów lub wszelkich przypadłości jamy ustnej trzeba wybrać się do specjalisty. Obecnie medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takowych specjalistów jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o idealny stan uzębienia. Mnóstwo pacjentów regularnie zachodzi w głowę, czy z daną dolegliwością należy odwiedzić fachowca takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Wytłumaczymy dziś różnice między tymi dwoma zawodami, jak również przedstawimy, w jakich sytuacjach dobrze jest korzystać z usług jednego lub drugiego. Zagadnienie to jest bardzo proste, ale wydaje się, że stosunkowo mało pacjentów wie o dokładnych różnicach.

Chirurg stomatologiczny, dentysta i ortodonta – podstawowe fakty

Przede wszystkim warto na samym początku zauważyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, a także ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze dość drastycznie.

Denstysta

Zacznimy może od fachu najbardziej powszechnego, a więc dentysty. Dentysta to specjalista, która odpowiada za leczenie różnorakich dolegliwości zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei jest specjalistą zajmującym się przede wszystkim regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego prostego względu – odpowiada nie tylko za zęby, jak wcześniej opisani specjaliści, ale również za całą powierzchnię jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym zadaniom, takim jak chociażby implantologia. 

W czym może pomóc chirurg stomatologiczny i w jakich sytuacjach warto się do niego wybrać?

Dobrze mieć świadomość, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego stomatologa. W zakres jego usług wchodzi chociażby usuwanie zęba mądrości czy usuwanie wszelkich ubytków zębów, a także implantologia (Gryfino), a więc wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również specjalistą, do którego należy wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki lub jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie umiał poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Reasumując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający ogromnych kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na efektywne zażegnanie nawet najbardziej niepokojących chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całego wnętrza jamy ustnej.