Cechy dobrego księgowego

Posiadanie wiedzy z dziedziny księgowości nie wystarczy żeby być dobrym księgowym. Oczywiście jest to baza i bez tej wiedzy nie można pracować w biurze rachunkowym, jednak księgowy, któremu klienci chcą zaufać powinien mieć szczególne cechy charakteru. Jakie cechy charakteru powinien mieć więc idealny księgowy i jakie osoby są odpowiednie aby pracować w tej profesji?

Jakie są obowiązki podczas pracy w biurze rachunkowym?

Obowiązki w księgowości będzie się trochę różnić zależnie od firmy pracy. Najczęściej jednak jednym ze zobowiązań może być kontrola nad zestawieniami finansowymi i ciągłe przeglądanie całej rachunkowości. Księgowy musi również prowadzić księgi finansowe i przygotowywać deklaracje podatkowe oraz współpracować z Urzędem Skarbowym i ZUSem.

Bardzo często biuro rachunkowe bierze obowiązkowi kadrowe, czyli jest to także robienie listy płac i obliczanie wynagrodzeń, zasiłków a także wszelkich innych świadczeń dla zatrudnionych osób oraz zleceniobiorców.

Jakie umiejętności powinien mieć kandydat na księgowego?

Oprócz teoretycznej i praktycznej wiedzy w temacie ekonomii oraz znajomości prawa podatkowego oraz gospodarczego, pracownik biura rachunkowego powinien dobrze odnajdywać się w miejscu pracy. Co to oznacza? Księgowy ma kontakt zazwyczaj z ludźmi – posiada kontrahentów, bez nich nie będzie miał pracy. Z tego powodu księgowa powinna cechować się komunikatywnością i otwartością na ludzi. Pracowanie z finansami jest związane z wielką obowiązkowością a to często jest przyczyną stresu. Tak więc pracownik biura rachunkowego powinien bardzo dobrze sobie radzić z nerwami i zachować zimną krew działając pod presją. Praca w biurze rachunkowym wiąże się też z wieloma terminami, których księgowy musi dotrzymywać, a to sprawia, że księgowy musi efektywnie planować swoją pracę i być terminowym.

Jak zachowuje się dobry księgowy w biurze?

Klienci w pracowniku biura rachunkowego mają nie tylko specjalistę od finansów ale także doradcę. Idealny księgowy kładzie nacisk na bezwzględną sumienność i jest za każdym razem wiarygodny w rozmowie ze swoimi klientami. Z zasady ich słucha oraz wspiera przy wybieraniu właściwej decyzji. Pracownik biura rachunkowego za każdym razem stawia na nieprzeciętną dokładność, jest dyskretny – klient może powierzyć mu tajemnice, które mówią o prowadzenia biznesu, jednak nigdy nie zostaną one wygadane innym. No i przede wszystkim za każdym razem udziela pomocy podczas rozpracowywania problemów księgowych oraz podatkowych.

Dobry pracownik biura rachunkowego powinien osobno podchodzić do każdego kontrahenta i bazować na szczerych relacjach z nim. Obustronne zaufanie jest niesamowicie istotne w pracy w księgowości. W dodatku dalekowzroczne postrzeganie finansów przedsiębiorstwa jest kolejną idealną cechą księgowego.

Odszukanie biura rachunkowego, które spełnia te wszystkie wymagania może nie być prostą sprawą. W razie potrzeby odnajdziesz je w Gdyni.

Jak widać aby pracować jako księgowy nie wystarczy tylko ukończyć studiów z ekonomii. Na bycie zaufanym fachowcem składa się szereg najróżniejszych czynników. Możesz być księgowym nie będąc komunikatywnym i otwartym, ale będziesz wtedy tylko kolejnym księgowym, a nie TYM, idealnym księgowym, o którego proszą spółki

Jeśli poszukujesz biura rachunkowego, które ma w swoich szeregach pracowników spełniających wszelkie powyższe kryteria – poszukaj w Gdyni.

Możesz również polubić